Летище – Стара Загора трябва да се запази като съоръжение за полети

летище стара загора

Пистата на Летище – Стара Загора е дълга 355 м и широка 45 м, предназначена е за самолети до 150 тона. Летището има потенциал и добро разположение, особено за карго полети. Но не предизвиква голям интерес при наличие на Летище – Пловдив и Летище – Бургас, казва инж. Митко Георгиев, управител на Летище – Стара Загора ЕООД.

Митко Георгиев е роден на 4 февруари 1949 г. в с. Мъдрец, Старозагорско. Завършва Академията на гражданската авиация в Санкт Петербург със специалност инженер по летателна експлоатация. Работи дълги години в селскостопанската авиация в Стара Загора като летец.
Поетапно е инструктор, зам.-командир и командир на авиоотряда в Стара Загора. Първият управител е на полигона за борба с градушките в Петрово. По-късно е главен инженер на МЗ Тачо Даскалов, а след това гл. инженер и изп. директор на Оранжерии ЕАД. Последното му назначение преди настоящото е управител на БКС –  Гълъбово. Семеен е, с двама сина, две внучки и внук. Големият му син Стефан е зам.-командир на ескадрилата на Военна авиация в Крумово, а малкият – Калин, се занимава с частен бизнес.

–    Г-н Георгиев, какви са новините около Летище – Стара Загора. Чия е собствеността на земята към момента?

–    Собствеността на земята е на Министерство на отбраната. До май 2010 г. нашето летище е било в списъка на тези, които ще се дават от държавата на концесия, но след май е извадено от този списък.
Съоръженията – ПИК и пилонът с рульожките, и дружеството, са на подчинение на Министерство на транспорта. ПИСТАТА НИ Е ДЪЛГА 3550 М И ШИРОКА 45 М, ПРЕДНАЗНАЧЕНА Е ЗА САМОЛЕТИ ДО 150 ТОНА. Имаме голям потенциал и добро разположение, особено за карго полети. Лошото е, че като дестинация не будим интерес при наличие на Летище – Пловдив и Летище – Бургас. Преди 10 години ни е отнет лицензът за експлоатационна годност и част от инвентара и оборудването са предадени на Летище – Пловдив.

–    При положение, че дори не сме в списъка за даване на концесия, каква е вероятността Летище-Стара Загора да има бъдеще?

–    Изваждането не е проблем. Водил съм разговори по въпроса и имам уверението, че ПРИ НАЛИЧИЕ НА СЕРИОЗЕН ИНВЕСТИТОР ВЕДНАГА ЩЕ БЪДЕ ВКЛЮЧЕНО. Тази стъпка, заедно с факта, че МО не е прехвърлило собствеността към Министерство на транспорта или Община Стара Загора, имат за цел да опазят летището като съоръжение. Чака се и се работи за намиране на инвеститор, готов и способен да вложи нужните средства при една дългосрочна концесия и летището да продължи да съществува като такова както за товарни превози, така и за възстановяване на ави- оклуба, полетите с леки самолети…
Между другото, непрекъснато сънувам, че летя и чакам наистина да ме качат приятели ПОНЕ НА МАЛКИТЕ САМОЛЕТИ НА АВИОКЛУБА. Що се отнася до бъдещето на летището като съоръжение – възможности има. Честно казано, аз споделям стратегията да не се прибързва със собствеността върху земята, защото практиката показва, че там, където земята просто е върната на общините, обикновено се парцелира, продава се за молове и други строителни обекти, обслужват се определени интереси, но не и в посока запазване на летищата като такива.
ЗА СЪЩЕСТВУВАНЕТО НА СТАРОЗАГОРСКОТО ГОЛЯМА ЗАСЛУГА ИМА МОЯТ ПРЕДШЕСТВЕНИК ИВАН НОЙК0В, който въпреки трудностите през всичките 20 години, успя да запази дружеството и самото летище като самоиздържащи се структури и дори по време на кризата завършихме годината с печалба, макар и минимална – 4000 лв.

– От бюрата за продажба на билети ли са основните постъпления?

– Приходите от продажба на билети намаляват. ИМАМЕ ТРИ БЮРА – В СТАРА ЗАГОРА, ХАСКОВО И ЯМБОЛ
Най-слаби са постъпленията от Стара Загора, защото конкуренцията в нашия град е невероятна – има 25 частни бюра за продажба на самолетни билети, които са и далеч по-пластични от държавното. В Хасково и Ямбол са по 2 и веднага личи разликата. Търсим възможности и за други приходи – ОТДАВАМЕ ПЛОЩИ ЗА МАГАЗИЯ И СЪХРАНЕНИЕ НА СТОКИ.
Трета година по ред изложението БАТА АГРО за селскостопанска техника ще се състои на летището, обмисляме различни проекти…
По време на кризата оптимизирахме всички разходи. Авиацията е печеливша в Министерство на транспорта. Печеливши са и другите сектори с изключение на жп сектора.

–    Какво да очакваме, предстоят ли действия за превръщането на Летище-Стара Загора в реален бизнес обект?

–    Във всеки един момент МИНИСТЪР АНЮ АНГЕЛОВ Е ГОТОВ ДА ПРЕХВЪРЛИ БЕЗВЪЗМЕЗДНО СОБСТВЕНОСТТА ВЪРХУ ЗЕМЯТА НА МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА. Проблем по тази точка изобщо не съществува. С МО в момента се работи изключително лесно, точно и със стратегическа мисъл за бъдещето. Тази стъпка трябваше да е факт още миналата година до месец май, но се оказа, че испанските инвеститори, които бяха проявили интерес, имат сериозни проблеми и в крайна сметка не се оказаха надеждни. ЗАТОВА БЯХМЕ ИЗВАДЕНИ ОТ СПИСЪКА НА ИМОТИТЕ ЗА КОНЦЕСИОНИРАНЕ. Не съм прекален оптимист, че в близките няколко месеца ще намерим стратегически инвеститор, но няма начин в перспектива да не се появи такъв. Нужна е повече реклама, по-сериозен акцент върху възможностите и потенциала. Разчитам, че и Главната въздухоплавателна инспекция към Министерство на транспорта ще работи още по-активно в посока търсене на пресечна точка между държавните и инвеститорските интереси. Аз самият се ангажирам с обещанието, че ще работя изключително сериозно, активно и в полза на Летище-Стара Загора, на чиято писта съм стъпил още преди 40 години и за мен то е последната значима мисия в активния ми живот.

Интервю: вестник Национална бизнес поща



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам