Строители ощетявали държавата с 42 млн. лв. от укрити данъци

НАП

При 60% от сделките с учредяване на право на строеж в България са се укривали данъци. Най-често срещаният проблем е, че строителите не начисляват дължимия данък върху добавената стойност. Годишните щети за бюджета от тази практика са възлизали на 42 млн. лв. сочи анализ на НАП.

За намаляването на този риск НАП извършва 92 пилотни ревизии, съобщиха от пресцентъра на агенцията. До момента инспекторите на приходното ведомство са разкрили укрит ДДС при 35 приключили ревизии за 3,5 млн. лв. или 100 хил. лв. средно на ревизия.
Паралелно с контролните действия експерти на НАП  са се срещнали с членовете на Камарата на строителите в България, за да ги запознаят с някои специфични изисквания на данъчното законодателство при облагането с ДДС на жилища, които се предоставят като обезщетение срещу право на строеж. Според строителите основната част от нарушенията са се дължали на непознаване на законовите изисквания, но членовете на камарата са поели ангажимент да променят данъчното си поведение.
По данни на НАП след срещите и ревизиите рискът от избягване на облагане при сделките с право на строеж е намалял драстично. При средна фискална щета на тримесечие от 10 млн. лв., за последното тримесечие на 2010 г. оценките на приходната агенция са, че злоупотребите са на стойност 776 000 лв. или намаление с над 10 пъти.
При проверките данъчните са установили, че обикновено при постигането на договорка за предоставянето на терен срещу апартаменти, собствениците и строителите сключват два договора. В първия от документите – този за прехвърляне на правото на строеж, не се посочва въобще, че срещу това собствениците на земята получават апартаменти под формата на обезщетение. Това се описва във втори договор, в който се упоменават всички подробности между двете страни по сделката. По този начин, когато жилищните сгради са готови, строителите или не начисляват ДДС върху жилищата, които дават на собствениците, или начисляват, но не са внесли данък, а в краен случай – той е определен върху недействително ниска стойност на апартамента.
„За мен рискът от невнасяне на ДДС при учредяване на право на строеж вече е значително по-малък. Това е добър пример как могат да се решават проблемите, възникнали от неспазване на законодателството в партньорски дух с браншовите организации”, заяви изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам