Руси Данев: Не съм богаташ. В класацията на в. Пари не присъстват истинските богаташи

Комплексът Марица-изток е много голяма школа за работа, не е лесно да управляваш 23500 души, разказва старозагорецът Руси Данев, един от най-известните енергетици у нас и проспериращ бизнесмен в Стара Загора. Той попадна в класацията на вестник Пари на най-богатите българи на 55-о място със 72,608 млн. лв. активи.

Макар че сега се занимава с различни производства, енергетиката за него е съдба, целият му съзнателен живот е свързан с нея.

„Аз съм присаден старозагорец, родителите ми са дошли тук през 1949 година от Пещера”, обяснява пред вестник Труд Руси Данев. Завършва средното си образование в Стара Загора и заминава да учи във ВМЕИ „Ленин” в София, където завършва специалност „инженер по електроизмерителна техника”, една от най-перспективните тогава. Заминава по разпределение да работи в ТЕЦ „Първа Комсомолска” (сегашният ТЕЦ „Брикел”) и комплексът „Марица-изток” става негова съдба.
В „Марица-изток” има 220-230 професии, много тежко и много сложно е да работи такъв механизъм”, разказва 66-годишният Данев. След като работил 10 години в централата, две години бил секретар на Общинския комитет на БКП по селскостопанските въпроси. „Мислех да се прибирам вече в Стара Загора, даже имах предложение да стана главен енергетик в новия Завод за дискови запаметяващи устройства (ЗДЗУ). Само че ми казаха: остави си членската книжка тук и заминавай, където искаш, само че в Стара Загора няма да си намериш работа”, спомня си Данев. След това отишъл в СССР, за да учи в Академията за обществени науки. Не изкарал и една година и го върнали обратно.

На 1 септември 1982 г. става генерален директор на СМЕК Марица-изток, което обединява тецовете и мините. Тогава е само на 37 години и е най-младият директор в България. „Знаех с какво се захващам, но тежките условия ме бяха калили, казвах си аз съм млад, ще издържа”, категоричен е бизнесменът. Повече от две години с ботуши, ушанка и памуклийка сновял до ТЕЦ-3, докато централата не заработила както трябва. От последна в системата станала първенец през 1986 г.
„Работехме много, макар че знаехме, че плодовете на нашия труд, като подготовката за рязане на целика (най-богатият въглищен пласт) например, няма да ги берем ние”, с тъга разказва енергетикът. През 1987 г. СМЕК-ът се преобразува в Стопанско обединение „Марица-изток”, в което влизат 19 предприятия с 23 500 души персонал и още 15 000, които зависят от работата му.
„Министерството на енергетиката е експеримент за кражба на държавата, а 6исерчето е „Марица-изток” и това продължава”, обяснява Руси Данев. Това казал и на тогавашния вицепремиер Димитър Луджев – че 10 години не могат да съборят комплекса, но бутнат ли го, още 20 години няма да могат да го вдигнат.
Като настъпили промените, започнал да се замисля, плашели го синдикати с живи вериги, обвинявали го в i какво ли не. „Такива бяха времената, казваха, щом Тодор Живков е в затвора, там трябва да си и ти”, спомня си директорът.

Става и депутат във Великото народно събрание от листата на БСП. През юни 1991 г. заминава да учи маркетинг в Германия. Върнал се Оттам с много добра подготовка.
Подал си оставката в „Марица-изток” и на 1 ноември 1991 г. станал свободен гражданин.
Не искал да влиза в светлините на прожекторите, не искал да се занимава и с политика. Най-напред обмислял идеята да стане представител на немски фирми, с които е работил в комплекса „Марица-изток”, но се отказал. „Поех на Изток, където ! имах” много добри отношения с руските колеги, които работеха по изграждането на централите у нас”, разказва Данев. Захванал се с доставка на енергоресурси -течни и твърди горива. И досега това е основният бизнес, който развива.
„Не съм богаташ. Това са нереални, нелогични класации. В тях не съществуват истинските богаташи”, казва  бизнесменът. „Не съм беден, не съм и чак толкова заможен, но чак толкова… В България много малко хора могат да се нарекат богати, защото това, което притежават, е нестабилно”, обяснява  Данев. И започва разказа си за одисеята със „Захарни заводи”-Горна Оряховица, където е заедно със съдружника си Георги Узунов.
През 2000 г. им се примолили да участват в приватизацията с финансов ресурс. Съгласили се от филантропия. Вече 10 години обаче оцелявали, за разлика от много други приватизирани предприятия, които са били нарязани и продадени за скрап. Помагали му голямата упоритост и опитът, който имал в управление на производствени предприятия.
Според него лошото е, че от власт имащите никой не се грижи за малкия и средния бизнес, а имало само мачкане и тъпкане чрез 5-10 олигарси, особено по времето на тройната коалиция. „За да управляваш държава, трябва някога да си управлявал нещо, па макар и булка за вестници”, категоричен е дългогодишният директор.
Заварили хората в „Захарни заводи” с по 60 лв. заплата. Лошото обаче било, че вътре в България е хаос и бедност. Липсата на потребление удряло върху производството на най-слабите и се получавал ефектът на доминото. Освен това трябвало да се помага на селското стопанство.  „Със селското стопанство построихме комунизма и промишлеността на България”, категоричен е бизнесменът. И припомня мисълта на Карл Маркс, че земята е всеобщо средство за производство.

Руси Данев харесва идеята на новото правителство да се строи инфраструктура, защото без нея не може да има производство. „България върви в правилна посока”, доволен е бизнесменът.
Спомня си, че когато през 1991 г. запитал един от немските си професори кога ще ни приемат в Европейския съюз, той му отговорил, че трябва да изпратим децата си да учат в Европа и да минат две поколения, за да започнем да мислим като европейци. За съжаление двете му дъщери не отишли да учат на Запад (завършили икономика у нас), но Руси Данев е твърдо убеден, че работницата работи успешно.
„Донякъде съм доволен и от начинанието със „Захарни заводи”, споделя Данев От година и половина успешно работи заводът за производство на захарни изделия. „Ние сме лидер е производството на бонбонки „лукчета”, там нямаме конкуренция”, разказва Данев, Правели лимонови резенки дъвчащи бонбони, фурета е т. н. „Аз бях инициаторът да се възобнови производството на „Карамел Му”, бонбоните, които по-възрастните помнят от детството си. Отново е на пазара и типичният български локум с розоберачката, също любими сладкиш от близкото минало.
„Кризата свали народа oi шоколадовия сегмент и гс върна при нас на по-ниския”, пояснява бизнесменът. В завода произвеждат още вафли и тахан халва.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам