Най-богатите старозагорци (според класация на вестник Пари)

богатите от Стара ЗагораКласацията на вестник Пари за най-богатите българи включва и 13 представители на Старозагорска област. Ето поредността на местата, които са им отредени от икономическия ежедневник:

  • 1. Петя Славова (номер 14 в общата класация с 218.6 милиона лева) – мажоритарен собственик на Инвестбанк.
  • 2-3. Божидар Колев и Тодор Белчев (20-и и 21-ви с по 184.8 милиона лева) – съоснователи и съсобственици на веригата хипермаркети Технополис.
  • 4. Иван Ангелов (33-ти със 137.6 млн. лева) – собственик, заедно с брат си Лука, на птицекланица Градус.
  • 5. Николай Михайлов (40-ти със 101.6 милиона лева) – собственик на инфраструктурната компания Трейс Груп Холд АД.
  • 6-7. Бизнес тандемът Руси Данев – Георги Узунов (55-и и 56-ти със 72.6 и 72.5 милиона лева) – собственици на Ритъм 4, Фарадей и Захарни заводи АД – Горна Оряховица.
  • 8. Стойчо Кълвачев (60- ти с 65.2 милиона лева) – заедно със съпругата си Иванка Пенева са собственици на корпоративна група Кълвача.
  • 9. Дарина Павлова (77- ма с 51.6 милиона лева) – наследява холдинга на Мултигруп от съпруга си Илия Павлов.
  • 10.    Богдана Иванова (87-ма с 46.2 милиона лева) – най-големият акционер с 25% в Булсатком АД.
  • 11. Лука Ангелов (93-ти с 39.4 милиона лева) – съсобственик в Градус АД с брат си Иван Ангелов.
  • 12. Памен Генчев (98- ми с 37.9 милиона лева) – акционер в Булсатком АД.
  • 13. Татяна Сотирова (с 36.9 милиона лева затваря класацията на в. Пари под номер 100) – акционер в Булсатком АД.

Разбира се, всяка подобна класация навсякъде по света предизвиква различни, дори разнопосочни коментари и анализи. Има доволни и недоволни. И от това, че едни са включени, и от това, че други са изключени. И от това, че едни са по-нагоре, други – по-надолу… Вярно е, че за бизнеса, не само в България, точен кантар няма. На първо място, защото парите никога не спят…
И така, на попадналите в класацията – Честито! На желаещите да попаднат в нея с чист и прозрачен бизнес – Успех! На отпадналите – Утешение!
Надежда има за всички – все пак всяка класация е предпоследна, коментира вестник Национална бизнес поща.

През изминалата седмица класацията на вестник Пари предизвика най-много коментари с това, че в топ 100 на богатите българи има много неизвестни имена, представляващи бизнес структури без прозрачна публична история.
Такъв проблем с личностите и фирмите, свързани със Стара Загора, няма. Читателите на Национална бизнес поща отдавна са оценили ефективността на партньорството ни с българския малък, среден и едър бизнес.
По-интересно бе да проверим кой от тях с какво се занимава в дните след публикуването на ТОП 100 на вестник Пари.

Петя Славова (Ивестбанк) работи върху проект за диверсификация на инвестиционния си пакет. Божидар Колев и Тодор Белчев (Технополис) работят върху поредния си хипермаркет. Иван и Лука Ангелови (Градус) търсят по-широк излаз на международните пазари. Николай Михайлов (Трейс Груп Холд) решава проблемите около участъка Стара Загора – Нова Загора на магистрала Тракия. Руси Данев и Георги Узунов (Ритъм 4, Фарадей, Захарни заводи) преговарят за развитие на дейността си с партньори от чужбина.
Стойчо Кълвачев (група Кълвача) в характерния си експанзивен стил по телефона коментира: Не зная, не съм виждал тази класация… Всеки си пише каквото си иска… В България всеки си приказва каквото си иска. Не сме проверявали, не съм тук, правя бизнес в чужбина. Нека се върнем, за да коментираме.
Най-трудно уловима и потайна се оказа казанлъчанката Дарина Павлова (наследството на Мултигруп). Причините за това са може би проблемите, връхлетели близките й Силвио Берлускони и Мишел Бонев. Използвайки за връзка близката й приятелка – гадателката Теодора, разбрахме, че за Дарина тези класации са глупости и не желае да ги коментира. Теодора, обаче прогнозира, че новите инвестиции на Дарина в Италия ще се развият успешно въпреки кризата.
Пламен Генчев, който е и председател на УС на СНЦ Бизнесът за Берое, и неговите близки и партньори от Булсатком Богдана Иванова и Татяна Сотирова разбираемо трудно преглъщаха след мъжката игра на беройци загубата с 0:1 от Левски за купата на България, за да коментират какъвто и да било бизнес.

№ 20 и 21
Божидар Колев – 184,8 млн. лв.
Тодор Белчев – 184,8 млн. лв.

Божидар Колев (42 г.) и Тодор Белчев (41 г.) са съсобственици и съоснователи на веригата от хипермаркети за бяла, черна, офис техника и ИТ Технополис. Те са приятели от детинство, родени са в Стара Загора, учили са заедно в Техникума по електротехника, а после и в Техническия университет в София. През 1993 г. създават фирмата си Видеолукс. През 1995 г. Видеолукс подписва първия си ексклузивен договор – за правата за продажба в България на продуктите на JVC. Вторият им подобен договор е с южнокорейската LG през 1998 г. През 2001 г. в партньорство с германската строителна компания Линднер, която стои зад изграждането на Бизнес парк София, Видеолукс отваря първия си хипермаркет за техника. В момента Технополис има 25 магазина в цялата страна. За 8-те години, в които съществува, компанията е инвестирала в България повече от 138 млн. лв. и е създала над 2000 работни места.

Божидар Колев: Присъствие в тази класация не е било наша цел

– Г-н Колев, как се отнасяте към присъствието си – Вашето и това на съдружника Ви Тодор Белчев, в класацията на в. Пари на 100-те най-богати българи за 2010 година?

–  Смятам, че тази класация е оценка за сериозния работещ бизнес в България. Респективно тя е оценка за нашия бизнес, за това, което сме направили през годините. В никакъв случай обаче не е било наша цел да присъстваме в подобни класации.

–  Какви качества, според Вас, трябва да притежава един бизнесмен, за да попадне в подобна класация?

– Много е трудно да се каже само с няколко думи. На първо място – предприемачески нюх, работохолизъм, издръжливост – тя е особено необходима в България. И със сигурност и мъничко късмет. Без него нищо в живота не става.

№ 14

Петя Славова – 218,6 млн. лв.

Петя Славова е родена в с. Дъбово, Старозагорско. Средно образование завършва в Икономическия техникум в Стара Загора, а висше – в Икономическия университет във Варна. Мажоритарен собственик е на Инвестбанк, някогашна Международна ортодоксална банка Свети Никола, после за кратко Нефтинвестбанк. Заедно с дъщеря си и сина си тя притежава и Феста Холдинг. Началото на бизнеса си Петя Славова поставя заедно с вече бившия си мъж Митко Събев – номер 2 в класацията. Двамата основават компанията Феста.

№ 33, № 93

Иван Ангелов и Лука Ангелов – 137,6 млн. лв. и 39,4 млн. лв.

Иван Ангелов (55 г.) и брат му Лука Ангелов (48 г.) са собственици на птицекланица Градус в Стара Загора. При откриването й през 2006 г. тя е обявена за най-голямата на Балканите. Разположена е на 11 хил. кв. м, инвестицията е 35 млн. лв., от които 5 млн. евро са получени по програма САПАРД.
Иван и Лука Ангелови са собственици на Градус 1 ООД, Градус 2 ООД, Градус 3 ООД, Градус 7 ООД и още над десет фирми. Братя Ангелови притежават и Бисер Олива АД, водещ производител на олио у нас. По-големият от двамата, Иван, притежава и ЕТ Градус – Иван Ангелов – 55. До октомври 2009 г. той е и член на надзорния съвет на ПФК Берое Стара Загора.

№ 40
Николай Михайлов – 101,6 млн. лв.

Николай Михайлов (55 г.) е от Стара Загора. Собственик на една от големите строителни компании у нас – Трейс Груп Холд АД. Холдингът участва в мащабни инфраструкгурни проекти, като строежа на първия лот от автомагистрала Тракия – Оризово – Стара Загора, както и на строящия в момента се втори лот Стара Загора – Нова Загора. Доц. Михайлов е преподавател в катедра Пътища на УАСГ. Дружеството изгражда и метрото на София.

№ 55
Руси Данев – 72,6 млн. лв.

№ 56

Георги Узунов – 72,5 млн. лв.

Руси Данев (65 г.) и Георги Узунов (66 г.) са най-богатите старозагорски бизнесмени. Двамата притежават Захарни заводи Горна Оряховица, както и фирми, чийто предмет на дейност е търговия с енергоресурси и метали за строителството.
ЕТ Георги Узунов – Фарадей е регистрирано през 2003 г. и е приемникът на вносителя на въглища Фарадей, но негов едноличен собственик е само Георги Узунов. ЕТ Ритъм – 4 – ТБ също е регистрирано през 2003 г. с основен предмет на дейност търговия с въглища, кокс и метали. Управител е Руси Данев, а негов едноличен собственик – съпругата му Таня Бонева.

№ 62

Стойчо Кълвачев – 65,2 млн. лв.

Стойчо Кълвачев (60 г.) и съпругата му Иванка Пенева са собственици на групата Кълвача, която се състои от компаниите Кълвача газ и Кълвача Инженеринг, които се занимават с дистрибуция на горива в България и в съседни държави и с производството на оборудване и съоръжения за газостаниции, бензиностанции и метанстанции.

№ 77

Дарина Павлова – 51,6 млн. лв.

Дарина Павлова е родена в Казанлък. След убийството на мъжа й Илия Павлов през 2003 г. наследява холдинга Мултигруп, по това време вече преименуван на MG корпорация.

№ 87

Богдана Иванова – 46,2 млн. лв.

Богдана Иванова е от Стара Загора. Тя е най-големият акционер (25%) в компанията за разпространение на телевизионни програми чрез сателит Булсатком АД.

№ 98

Пламен Генчев – 37,9 млн. лв.

Пламен Генчев (43 г.) е от Стара Загора. Акционер в Булсатком с 20,5%. През 1995 г. Генчев оглавява старозагорския кабелен оператор Верея кабел. Това е времето, в което този тип бизнес едва прохожда, а Верея са първата подобна компания в града. Напуска я през 2005 г., след като продава дяловете си – 28%, на съдружниците си. Но отново остава в същата сфера, разликата е, че Булсатком е доста по-голя- ма и перспективна компания. Там Генчев работи пряко заедно с другия изпълнителен директор и съдружник – Максим Заяков.
Пламен Генчев е председател на УС на СНЦ Бизнесът за Берое.

№ 100

Татяна Сотирова – 36,9 млн. лв.

Татяна Сотирова е съдружник в Булсатком с 20%. Няма участия в други фирми.

* * *
Лъчезар Богданов: Милионерите с влогове държат 1 млрд., а 100-те от класацията – 11,7 млрд.

По последни данни хората у нас с депозити над милион лева са 437 и I вече имат малко над 1 милиард лева.
А проучването на вестник Пари сочи, че 100-те най-богати според компаниите им държат общо 11.7 милиарда лева. Тогава излиза, че у нас няма сериозна класа от рентиери, от хора, които разчитат на доход единствено от лихви. Все още заможните разчитат на предприемачество, а активите им са част от балансите на икономически активни компании
Важен детайл обаче е, че все пак има значение дали притежаваш няколко милиона в банков депозит или притежаваш завод, който се оценява на няколко милиона, но едва ли ще ги вземеш, ако искаш утре да го продадеш.
Тоест това богатство в голяма степен е неликвидно. Мисля, че много малка част от хората в класацията могат в рамките на няколко седмици, да кажем, да превърнат тези суми, които са оповестени, в пари в брой, в банков депозит, в ликвидни средства…
По повод класацията трябва обаче да се направи уговорката, че не е много ясно доколко може да се отчете реалната задлъжнялост на компаниите, в които тези личности са собственици с основния капитал или дялове.
В крайна сметка, ако сведем тези суми до нетни притежания, а не просто до стойност на общия бизнес, според мен ще излезе, че богатството на най-богатите е пропорционално на размера на икономиката ни.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам