- 06.12.2010
- Posted by: admin
- Category: News
На 7, 8 и 9 декември ще има засилен пътен контрол по пътищата в цялата страна, за да се избегнат произшествия с автомобили, превозващи студенти за празника. Пътните полицаи ще проверяват водачите за правоспособност, употреба на алкохол и спазване на скоростните режими.
Управителите и охраната на заведения за развлечение и хранене ще бъдат предупредени да вземат превантивни мерки за предотвратяване на опити за управление на автомобили от лица в нетрезво състояние, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Стара Загора.
Полицията призовава гражданите, ако забележат нарушения на обществения ред, условия или действия, застрашаващи сигурността на гражданите по време на студентския празник, незабавно да сигнализират на тел. 112 и 166.
За безопасно пътуване по време на предстоящите празници, пътна полиция препоръчва на студентите да се погрижат за техническото състояние на автомобила, с който ще се придвижват към местата за празнуване. При пътуване на по-дълго разстояние – до заведение, хижа или хотел в планината, те трябва да предвидят възможна промяна в метеорологичните условия и да оборудват автомобила със зимни гуми и вериги против сняг. Да се уверят, че осветителната и отоплителната система на колата са в изправност и да си осигурят водач, с достатъчно опит зад волана. Добре е пътуването да бъде планирано така, че да се осъществи в светлата част на денонощието. Ако празникът е организиран в рамките на града, в който студентите живеят или учат, е най-добре да оставят автомобила и да си спестят притеснения и рискове.
Изключително важно е да не се правят никакви компромиси по отношение употребата на алкохол от водачите. Доказано е, че дори когато поетият алкохол е в малки количества и не се отчита от уредите за проверка, той оказва влияние върху на реакциите и преценката за рисковете по време на шофиране. Празничната еуфория също може да затрудни преценката на водача, дори и когато не е употребил алкохол. Приповдигнатото настроение често води до подценяване на опасностите и до поемане на необмислени рискове.
Понякога пътниците в автомобила също са източник на риск – подпийналата компания може да окаже влияние на водача за вземане на емоционални, погрешни решения, а шумните разговори и високите децибели на музиката в купето пречат на концентрацията на шофьора и отклоняват вниманието му.
Пътните полицаи препоръчват предварително да бъде определен водачът, който ще управлява автомобила по обратния маршрут, а той да ограничи употребата на алкохол в празничната нощ и да си осигури достатъчно сън, за да е бодър на следващия ден. В никакъв случай да не сяда зад волана ако не е напълно трезвен и не са изминали поне 8 часа от употребата на алкохол. Ако се окаже, че никой не е достатъчно бодър и трезвен за да шофира, по-добре да се отложи пътуването. Недоспиването и махмурлукът са не по-малко опасни при управление на МПС, от състоянието на опиване. Ако водачът усети понижаване на тонуса или сънливост по време на пътуването, трябва да намали скоростта на движение и да увеличи дистанцията, а най-добре – да спре за почивка край пътя.