Тежките моменти за българските производители на хранителни стоки и търговци на дребно тепърва предстоят

Брадърс комерс ООД - Стара Загора

Проучване показва, че има тенденция за спад на търсенето на продукти от средния ценови кла. Нарастват продажбите на евтините и на скъпите хранителни стоки. Покачването е по-значително във високия ценови клас, от което следва, че хората се насочват и отделят повече финанси за качествена храна, казва Георги Георгиев, съсобственик на Брадърс комерс ООД – Стара Загора.

– Г-н Георгиев, как се става успешен търговски мениджър?
– Казват, че търговията е занаят – проста работа, но за умни хора. Няма писани закони. Образованието на мен ми даде умения ДА ЗНАМ ОТКЪДЕ КАКВО МОГА ДА ПРОЧЕТА. Може би, за да си успешен, е нужна съвкупност – потенциал, добри учители, среда, в която да се развиваш. Аз съм работил с големи вносители, учил съм се от белгийци, холандци, немци. Взел съм от всякъде по малко. Но не се приемам за успешен, а за развиващ се търговски мениджър.

– Има ли специфика търговията на българския пазар, в частност на старозагорския?
– Считам, че да, Стара Загора особено. СТАРОЗАГОРЦИ СА ИНТЕЛИГЕНТНИ ПОТРЕБИТЕЛИ, КОИТО ТЪРСЯТ КАЧЕСТВЕНИ НЕЩА. Позиционират се по-скоро в средния клас. Робуват малко повече на марки, искат информация за продуктите. Когато им се подаде, взимат правилно решение какво да пазарят. Има какво още да желаем, но Стара Загора е добър град за живеене. Брадърс комерс е в бизнеса с меса и месни продукти. Установили сме, че не харесват продукти с кориан- дър. Старозагорци харесват и искат нашенски подправки в колбасите. Констатирали сме още, че ПРЕЗ ЕСЕННО-ЗИМНИЯ СЕЗОН СТАРОЗАГОРСКИЯТ ПАЗАР ИСКА СТОКИ С ПРАЗ – селска наденица с праз, суджук с праз, и т. н. В София напр. такова нещо няма.

Георги Георгиев е роден на 23.07.1973 г. в Стара Загора. Завършил е Стопанската академия в Свищов, специалност Търговски бизнес и посредничество. Работил е като Брадърс комерс - Стара Загора, Брадър комерстърговски директор в продължение на 13 години в столицата, след което основава заедно с брат си Теньо Георгиев Брадърс комерс ООД. Семеен, има син Михаил на 4 години и дъщеря Мадлен на 11 години.

– Колко важни са видът, опаковката на стоката, за търговията днес?
– Няма нещо, което да не влияе. Няма как продуктът ти да е успешен, ако той няма добра визия. От значение е и видът на магазина – обстановката трябва да предразполага клиента към пазаруване. А ПОДРЕДБАТА НА СТОКИТЕ Е ЦЯЛА НАУКА, включително на каква височина да са разположени. Има правила, продаваеми места, места за разработените продукти и т. н.

– Консервативен потребител ли е българинът?
– В България, както и другаде, има няколко типа потребители – такива, които не се чувстват комфортно като сменят стоката, не са склонни да пробват новости, но има и иновативно настроени, които търсят новото. Като цяло сме по-скоро традиционалисти по отношение на хранителните стоки, макар и доста нови неща да се продават.

– Посоката на развитие на търговията?
– Според едно проучване ТЕНДЕНЦИЯТА СОЧИ СПАД НА ПРОДУКТИ, ПОЗИЦИОНИРАНИ В СРЕДНИЯ ЦЕНОВИ КЛАС, нарастване на продажбите в евтиния и скъпия. Покачването е по-значително във високия ценови клас, от което следва, че хората се насочват и отделят повече финанси за качествена храна. Струва ми се, че българите все още нямаме необходимата грамотност за здравословно хранене, което е НЕ ИЗБЯГВАНЕ НА МЕСНИ ПРОДУКТИ, А ДОБЪР БАЛАНС прием на белтъчини, въглехидрати, мазнини и витамини. Храната е свързана със здравето, а здравето – с човешкия живот.

– Вашите прогнози и очаквания?
– Твърди се, че излизаме от кризата, но според мен тежките моменти за българските производители на хранителни стоки и търговци на дребно тепърва предстоят, защото след навлизането на големите международни търговски вериги на българския пазар следва да очакваме и големите производители, които ще започнат да ни заливат със стоки в ниския ценови клас, далеч от вкуса и качеството, което сме свикнали да потребяваме. КРИЗАТА ОБЪРКА ПАЗАРА, ОРИЕНТИРАХМЕ СЕ КЪМ ЕВТИНОТО. Но смятам, че българинът все повече ще изхвърля ненужното от трапезата си, ще се ориентира към хубавото и истинското. Очаквам да се върнем към старите рецепти по БДС. Иска ми се да осъзнаем, че разполагаме с уникална национална кухня.

– Подправките ни отстъпиха ли на чужбинските? По-екзотични продукти вървят ли в търговските обекти?

– Има навлизане на западноевропейски производители на подправки, но те бързо разбраха, че за да продават на българския пазар, трябва да се съобразят с традиционния вкус. Ясно изразените български подправки като чер пипер и кимион държат позиции. Внасяме почти всичко, но ПАЗАРЪТ ИЗХВЪРЛИ ЩРАУСОВОТО МЕСО кенгуру – може би не отговарят на нашия вкус, както и конското.
Кризата увеличи потреблението на сурово месо, намали потреблението на готови храни. Хората предпочитат парче месо, вместо колбас.

– Чувства ли се приближаването на празниците, каква е тенденцията по отношение на цените?
– Търговията традиционно замира леко в очакване на празниците, но пазарът не приема по-високи цени. В момента ЦЕНИТЕ НА ДЕЛИКАТЕСИТЕ ЗАПОЧНАХА ДА ПАДАТ ЛЕКО, пада цената и на пилешкото месо, цената на свинското за празниците ще се запази или леко ще падне. Цената на малките прасенцата е без промяна. В Стара Загора се купуват прасенца, докато в София за Коледа масово се търсят пуйки.

– Въображението на търговците поизчерпано ли е, според Вас?
– Не. Но всяко ново е забравено старо. Търговията е най-древният занаят и си е наука. Новите прийоми се прилагат на точното място и време.

Интервю: вестник Национална бизнес поща



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам