Гражданско управление ще има законодателни инициативи за отзоваване на депутати, които не работят

Сдружение Гражданско управление бе учредено в Казанлък в края на миналата седмица. За негов председател бе избран кметът на града Стефан Дамянов. Според Устава си, новото сдружение ще изповядва ценностите на патриотизма, суверенитета и националната независимост на България.

В учредяването се включиха 144 души, сред които бизнесмени, кметове на населени места и общественици.
Основната цел на новото сдружение, според създателите му, е прякото участие на гражданите в местната власт.
Избран бе 11-членен Управителен съвет, начело с кмета Дамянов.
За причините да се учреди сдружението, неговите цели, амбиции и финансиране с председателя му и кмет на Казанлък втори мандат Стефан Дамянов разговаря репортер на Новината.

– Г-н Дамянов, как се роди идеята за създаване на гражданското сдружение?

– Идеята за това сдружение се роди още през 2003 година. Потребността от него дойде, тъй като хората от малките общности – улицата, квартала и селата, все повече разбираха, че трябва да бъдат участници и защитници на собствения си интерес. Чрез гражданското сдружение хората ще могат не само по избори да участват в управлението на общината. Учредяването на сдружението е една нова и по-висша форма за участие на хората в управлението на обществените процеси. Това е така, защото във времето осъзнахме, че работата на чисто обществени начала е свързана с някои проблеми, най-важният от които е липсата на легитимно партньорство със стопански субекти, неправителствени организации, с Общинския съвет и други.
Осъзнахме, че, за да имаме сериозни партньори в реализирането на дейностите, се налага да придадем юридическа легитимност на една организация за пряко участие на гражданите в местната власт. Това ще ни даде възможност да изградим структури в районите на града и селата, имащи права за работа в обществена полза.

– Какви са основните задачи, които си поставяте?

– На първо място, да се обсъдят по-значими проекти на териториален принцип. Сдружението в съответствие със ЗМСМА ще упражнява влияние и знаков натиск на Общинския съвет да оказва конкретна помощ и съдействие на гражданите, както и общинските съветници да поемат ангажименти и да се отчитат не само пред партиите си, но пред обществеността.
Друга цел е да се разширят правомощията на сдружението за работа с бизнеса, културата, образованието, патриотичните и младежките организации. По тези и редица още проблеми ще търсим съдействие и партньори в лицето на държавните и местните органи и синдикатите. Възнамеряваме чрез НСОРБ да инициираме законодателни инициативи за отзоваване на депутати и общински съветници, които системно не работят за интересите на гражданите.

– А как ще се финансирате?

– Чрез членски внос, дарения и разработване на различни програми за усвояване на средства по европейски програми.

– Защо не бяха допуснати журналисти на учредяването и то остана скрито за тях?

– Журналистите бяха поканени на пресконференция веднага след учредяването.

– Говори се, че правите това сдружение, за да ви бъде издигната кандидатурата от него за трети мандат.

– Няма такова нещо. Казах вече, че идеята за това сдружение е отпреди 7 години. Създаването му е продиктувано единствено от нуждата за усъвършенстване на участието на гражданите във властта. Защото, според мен, един кмет и един Общински съвет не са достатъчни, за да се чуе гласът на хората.

– Сдружението част от проекта на Първанов ли е?

– Категорично не. Идеята е от много отдавна, тогава дори не се говореше за този проект. Той се появи много по-късно.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам