Томислав Дончев: Средствата от ЕС са адреналиновата инжекция, от която имаме нужда

Томислав Дончев, европеизация

На 26 ноември в Стара Загора се състоя основното събитие, целящо запознаване на граждани, експерти и бизнес с използването на европейските програми за Югоизточен район на планиране. Министър Дончев потвърди думите на финансовия министър Симеон Дянков, че програма Конкурентоспособност е най-зле работещата в момента и екипът й, както и екипът на Агенцията за подпомагане на дребния нередния бизнес са с последно предупреждение заради сериозно забавяне и погрешен подход на работа.

Според министър Дончев, Община Стара Загора стои добре по отношение на разработени и спечелени проекти. Той пряко се ангажира да провери защо е забавено с 6 месеца плащане по проект на общината, пише вестник Национална бизнес поща.
На първо място по усвояване на еврофондове е община Габрово с нейните 16 одобрени проекта за над140 млн. евро от времето, в което сегашният министър бе кмет там. Министър Дончев е постигнал на практика пълна прозрачност по отношение работата с еврофондовете чрез използването на системата на видеонаблюдение и качване на електронен вариант на реалността в сайта на министерството (системата се ползва и от ОЛАф). Всеки гражданин може да види всеки договор, всеки проект, разплащанията по проекти и т.н. на сайта лично във всеки момент. Подготвя се нова система за работа с евро- фондовете за следващия проектен период. Част от идеите са определени програми да минават изцяло през търговските банки без агенции посредници, или с друг тип посредници – експертни фирми, да се създаде единен управляващ програмите орган на национално ниво с териториални поделения и др.

 

Томислав Дончев е роден на 6 август 1973 г. в Габрово. През 1991 г. завършва математическата гимназия в Габрово. През 1997 г. получава магистърска степен по философия от ВТУ Св. Св. Кирил и Методий. Има и втора специалност по журналистика. През 1998 г. специализира политически науки в Международното лятно училище по политически науки и международни отношения в Полша.
През 2001 г. специализира Подпомагане на високотехнологични малки и средни предприятия и научно-развойни стартиращи фирми в Института НЕГЕВ, Израел.
През 2005 г. Дончев завършва курс по бизнес-менторинг в Академията по бизнес менторинг, Оксфорд, Великобритания, а през 2006 г. получава магистърска степен по стопанско управление във ВТУ Св. Св. Кирил и Методий.
Работил е като журналист, учител, в НПО, обучаващ, ръководител на високотехнологичен бизнес инкубатор в Габрово, кмет на Габрово.
Семеен, има един син.

 

– Г-н министър, как се движим към момента с използването на еврофондовете – ще можем ли да докажем, че сме В състояние да използваме и управляваме средствата, които ни се предоставят?

– От предвидените за страната ни общо 22.3 млрд. лв. безвъзмездна финансова помощ от Европейския съюз са договорени 7.6 млрд. лв. РАЗПЛАТЕНИ СА 1.4 МЛРД. ЛВ. ПО СЕДЕМТЕ ОПЕРАТИВНИ ПРОГРАМИ (ОКОЛО 9.2%) и над 1.1 млрд. лв. по Програмата за развитие на селските райони (което е над 18%). Тези цифри към момента не са повод за радост, защото сме практически в средата на програмния период. България изгуби много време в началото (2007 – 2008 г.). Темпото от последната година е повод за оптимизъм. От процент плащания в рамките на статистическата грешка, ВЕЧЕ ГОНИМ ДВУЦИФРЕНО ЧИСЛО. Това темпо не само трябва да бъде запазено, но и увеличено. Не можем да си поставяме цели, по-ниски от максималните.

– Само административен капацитет ли не достига, за да оползотворим качествено средствата по програми и от фондовете? Какви са проблемите на централно и регионално ниво?

– За създаване и укрепване на капацитета се работи непрекъснато и на централно и на местно ниво – от една страна се опитваме да осигурим добри условия на труд на тези висококвалифицирани експерти, а от друга непрекъснато трябва да поддържаме квалификацията им на ниво – непрекъснато ги обучаваме. СТАВА ДУМА ЗА ЕДНА ШЕПА ЕКСПЕРТИ НА МЕСТНО И ЦЕНТРАЛНО НИВО (ОКОЛО 2000 – 2500) с изключително високи изисквания към тях и много тежки отговорности. Само двадесетина са основните, ключови фигури, способни да вземат и решения относно еврофондовете и непрекъснато треперя някой от тях да не премине към частния бизнес, което е логично предвид в пъти по-високото заплащане, защото с месеци не сме в състояние да възстановим темпото на работа, ако се случи подобно нещо. Не е рядкост, малък екип от 10- 15 души да носи отговорност за управлението на стотици милиони. Трябва да пазим съществуващите експерти и да създаваме нови експерти.

– Каква е Вашата лична цел като министър на съответния ресор – кои са приоритетите Ви?

– Моят приоритет е ЕВРОПЕИЗАЦИЯТА НА БЪЛГАРИЯ. Не само като доходи, не само като инфраструктура – по-добри пътища, железници, сгради, екологична инфраструктура, но и работещи администрации, конкурентна икономика и по-богати и щастливи хора. Средствата от ЕС не са единственото условие за това, но са катализаторът, адреналиновата инжекция, от която имаме нужда.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам