Симеон Дянков: Нови сектори ще определят растежа на икономиката ни

Симеон Дянков - фармацевтика

По покана на Клуб на работодателя – Стара Загора на 25 ноември 2010 г. в Стара Загора, в залата на Мериан палас, на старозагорския бизнес гостува вицепремиерът и финансов министър на България Симеон Дянков. На срещата присъстваха областният управител на област Стара Загора Йордан Николов, кметът проф. Светлин Танчев, председателят на Общински съвет Тенчо Руканов и народните представители Живко Тодоров и Недялко Недялков.

В експозето си министър Дянков се върна до критичната 2009 г., когато за няколко дни от хвалена за липсата си на дефицит, България се превърна в хулена, че е укрила такъв. Заложената от предходното правителство бомба до голяма степен е неутрализирана от абсолютно честната позиция на правителството спрямо партньорите от ЕС и от осигурената на немалка цена стабилност. Преди година и половина ЕВРОПА ПОСТАВЯШЕ БЪЛГАРИЯ В РИСКОВАТА ГРУПА, ВЕДНАГА СЛЕД ГЪРЦИЯ. Днес, след ударите върху икономиката на южната ни съседка, на Ирландия, лошите очаквания на финансовите пазари за Португалия и Испания, проблемите в Румъния и Унгария, България е пак в група, но този път на най-стабилните европейски икономики към момента, пише вестник Национална бизнес поща.

Това, че съседните ни пазари са сериозно разтърсени, разбира се, удря и нашите износители, работещи на тях, но от друга страна много инвеститори в тази ситуация ПРЕДПОЧИТАТ ИМЕННО БЪЛГАРИЯ ПРЕД РУМЪНИЯ ИЛИ ГЪРЦИЯ. Последното може да бъде сериозен шанс за някои отрасли, каза министър Дянков. Голям успех на правителството, според него, е, че България е сред първите три страни в Европа по ниско ниво на данъците – запазвайки данъчните нива отпреди кризата. Визията на финансовия министър и правителството е да се върви към все по-ниски данъчни ставки, особено що се касае до ДДС. Бюджет 2011 г., който е на последно четене в парламента на 2 декември, ще е бюджет на стабилност, твърди вицепремиерът. Симеон Дянков заяви, че няма никакви съмнения относно това, че 2011 Г. СЪС СИГУРНОСТ ЩЕ Е ПО-ДОБРА ЗА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА Такива са прогнозите на всички наши и чужди анализатори. Въпросът е колко по-добра?
Министър Дянков предупреди, че дори, ако растежът постепенно в следващите години догони нивата отпреди кризата, той ще се формира от различни браншове и това ще една друга икономика на значително по-стабилна основа. Ако до 2007 г. износът на България е бил с 15 млрд. лв. по-малко от вноса, а икономическият ръст се определяше от строителство на хотели и от развитието на финансовия сектор в лицето на банките, икономиката от 2011 г. и след това ще е на база развитие на промишлеността.
ПЪРВЕНЕЦ В ИЗНОСА НИ КЪМ МОМЕНТА Е ФАРМАЦЕВТИЧНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ, която вече завоюва място не само на европейския пазар, но и в Азия и Латинска Америка и в Мексико. Като добър сектор се очертават, според министър Дянков, инженеринговите услуги, при които освен че става въпрос за високи технологии и научна дейност, нормата на печалба е много висока. Огромен, все още нереализиран потенциал има и селското стопанство, което тази година за първи път е станало нетен износител на продукция и което може да реализира сериозен успех, включвайки и процеси на вторична обработка на суровините.
2011 Г. ЩЕ Е ДОБРА ЗА ПЪТНОТО СТРОИТЕЛСТВО, ОБЕЩА ВИЦЕПРЕМИЕРЪТ – не само за строителството на магистрали, но също и за първокласната и второкласната пътни мрежи, за които са предвидени допълнителни средства. По-голям процент от БВП се отделя за здравеопазване, но разходването трябва да е придружено от реформа. В следващите години трябва да има сериозна реформа и в образованието – в него към момента не се инвестират достатъчно средства, но при добра реформа ще си струва да се търсят пътища за сериозно развитие и финансиране. От 1 януари догодина БЪЛГАРИЯ ЩЕ БЪДЕ С НАЙ-НИСКАТА ДАНЪЧНА ТЕЖЕСТ ЗА ДОМАКИНСТВАТА И БИЗНЕСА В ЦЕЛИЯ ЕС. В момента България е сред първите десет държави в света с ниско данъчно бреме, припомни Симеон Дянков.

Най-озадачаващо, според министър Дянков, е това, че въпреки разплащането на държавата с бизнеса – не са разплатени само около 50 млн. лв. и то само защото фирмите, които трябва да ги получат, са пожелали това да стане следващата календарна година – вътрефирмената задлъжнялост по никакъв начин не е била повлияна. Парите не са тръгнали като разплащане надолу по веригата, а това е смущаващ факт.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам