- 22.11.2010
- Posted by: admin
- Category: News
Наднормените стойности на фини прахови частици (ФПЧ), измерени денонощия наред от станциите на МОСВ в селата Ръжена и Остра могила, станаха повод за съмнения в достоверността на данните. Още повече, че повишаването на праха във въздуха в преобладаващите случаи беше отчетено след полунощ. По това време липсва трафик, липсват дейности, които могат да вдигнат прах, печките с твърдо гориво са полуугаснали…
Няма и данни за вятър, който може да донесе проблема. Според някои източници апаратурата не била калибрована и не отчитала реалните стойности на замърсителите, пише вестник Старозагорски новини.
Вчера началникът на отдел “Регионална лаборатория – Стара Загора” Грета Михайлова заяви за медията ни, че при поддръжката на двете станции около полигон “Змейово” няма пропуски. Апаратурата била калибрирана, при това базово, два пъти през 2010 г. – през януари и август. Освен това отделните компоненти се проверявали и занулявали при всяко посещение на техниците от поддържащата фирма. На въпроса защо в определени часове от денонощието липсват данни, Михайлова отговори, че причина за това е мъглата. Ниската видимост пречела за нормалната работа на OPSIS-системите и в такива случаи данните не се визуализирали. Според нея проблемът с ФПЧ в малките населени места бил по-голям отколкото в градовете.
Причините – използването на твърдо гориво.
“Изпълняваме всичките си ангажименти по договора за поддръжката на станциите в Ръжена и Остра могила, заяви за медията ни управителят на фирма LC Лабконсулт – София, доц. д-р Цветан Йорданов. Калиброваме апаратурата два пъти в годината и имаме протоколи за това”. Мъглата не била пречка за данните, отчитани от прахоуловителите, които също били калибровани, каза Йорданов. Проблемът обаче с ФПЧ в България като цяло бил много сериозен и страната ни вече имала предупреждения от ЕС за санкции, ако наднормените стойности продължат. По този повод била и проведената наскоро среща в МОСВ с представители на 30 български общини. Предстояло да се набележат мерки и да се изготвят програми за намаляване на концентрацията на ФПЧ.
От казаното става ясно,че апаратурата е калибрована, а данните са достоверни. Без отговор,както винаги през последните години, обаче остава въпросът кой е източникът и как при безветрие и посред нощ фините прахови частици повишават стойностите си?