Развъждането на местните породи се финансира от Европейския съюз

финансиране местни породи

Мария Боева е старозагорка. Родена е на 17 април. Завършва Професионалната гимназия по ветеринарна медицина, а след това и зооинженерство в Тракийския университет. В Регионалната дирекция по селекция и репродукция работи от 1992 г., а от 2003 г. е неин директор.

Майка е на син и дъщеря. Обича да спортува – най-често я изкушават фитнес и тенис на корт.

 

– Г-жо Боева, каква е дейността на вашата дирекция?

– Регионална дирекция по селекция и репродукция в животновъдството осъществява своята дейност в областите Стара Загора, Хасково и Кърджали. Тя е подразделение на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ). Провеждаме държавната политика в областта на селекцията и репродукцията на територията на трите области, подпомагайки работата на министъра на земеделието и храните по отношение на държавната политика в областта на развъдната дейност, управлението и СЪХРАНЯВАНЕТО НА ГЕНЕТИЧНИТЕ РЕСУРСИ В ТЕЗИ ТРИ ОБЛАСТИ. Дирекцията осъществява контрол върху развъдната дейност и дейността на развъдните организации.

– Има ли уникални породи в нашия регион?
– Стара Загора е седалище на развъдните организации за уникалната Старозагорска порода овца и на породата Ил дьо франс. Недалеч – в Тополовград, се среща също уникална местна Сакарска порода, която още няма развъдна организация, но се прави нужното такава да бъде създадена. ТАЗИ ПОРОДА СЕ РАЗВЪЖДА И В ЗМЕЙОВО от фермера Мирослав Маринов, работещ по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г.
В региона на дирекцията е една от най-големите биволовъдни ферми на изп. директор на Асоциацията на биволовъдите у нас Мария Степанчева.
Не е тайна, че един от водещите развъдчици на елитни племенни коне в региона е настоящият областен управител на Старозагорска област Йордан Николов. ОПАЗЕНА Е И ПОРОДАТА ЧЕРВЕНА СТАРОЗАГОРСКА КОКОШКА.

Стара Загора е център на Международната организация Каракачанското куче, която има лиценз за развъдна дейност. Такъв лиценз за развъждане на породата има и Сдружение Български киноложки клуб за Българско овчарско куче. Едно такова кученце подари миналата седмица българският премиер Бойко Борисов на руския си колега Владимир Путин.Ние насърчаваме фермерите да се сдружават и да създават развъдни организации, особено за такива уникални местни породи, защото ЕС дава не просто шанс, а и сериозни средства за опазването им. Например помощта при говедата от застрашени от изчезване породи е 200 ЕВРО ГОДИШНО ЗА ВСЯКА ГЛАВА ДОБИТЪК. Развъдните организации се създават за съхраняване и/или усъвършенстване на породи, линии и хибриди селскостопански животни, защита и контрол на произхода й автентичността на животните и произвежданите от тях продукти. Учредяват се въз основа на свободна инициатива на физически и юридически лица за извършване на развъдна дейност по породи, линии или хибриди животни. Развъдната организация извършва развъдна дейност с животни от един вид, собственост на нейните членове. Тя МОЖЕ ДА СЕ СДРУЖАВА С ДРУГИ РАЗВЪДНИ ОРГАНИЗАЦИИ, които извършват развъдна дейност със същия вид животни.

В Старозагорска, Хасковска и Кърджалийска област имат представителство 8 развъдни организации за говеда и биволи, 10 – овцевъдни, 3 за породи свине, 1 коневъдна и 1 пчеларска, и 1 развъдна организация за птици. Това означава, че районът е един от най-важните за опазване на местните породи на Балканите.
В момента РД СРЖ – Стара Загора започна съвместно с развъдните организации в трите области изработването и поддържането на РЕГИСТЪР НА МЪЖКИТЕ РАЗПЛОДНИ ЖИВОТНИ И РЕГИСТЪР НА РАЗВЪДНИТЕ СТАДА от националния генофонд, който ежегодно се актуализира по предложение на развъдните организации.

– Как се осъществява заплождането на селскостопанските животни?

– Регионална дирекция по селекция и репродукция в животновъдството извършва продажба на замразен семенен материал за нуждите на изкуственото осеменяване на селскостопанските животни от
ЕЛИТНИ БИЦИ – СВЕТОВНА И БЪЛГАРСКА СЕЛЕКЦИЯ Разполага и със замразен семенен материал от нашите български породи – Българско Родопско говедо, Късорого Родопско говедо и др.

Изключителна гордост за нас е, че на провеждащото се ежегодно Национално изложение по животновъдство в Сливен, където се представят елитни племенни животни и се сверяват часовниците с европейските ни партньори в областта на селекцията и репродукцията, от региона на Стара Загора, Хасково и Кърджали бяха наградени много животни като призьори в породата си в т.ч. ЗАПЛОДЕНИ ЮНИЦИ ОТ ПОРОДАТА РЕДХОЛЩАЙН И БЪЛГАРСКО ЧЕРНОШАРЕНО ГОВЕДО НА АСКЕНТ ЕООД И ТРАКИЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ аборигенни животни от Българскосиво говедо и Родопско късорого говедо на Благовеста Василева и Николай Василев от с. Горно поле, Маджаровска община, Петко Петков от Тополовград с агнета от Сакарска порода, Студио-С с агнета Ил дьо Франс, Димитър Янев от с. Подкрепа с агнета Мутон Шароле, ТрУ с агнета ЧПхСуфолк, Станимир Димитров от с. Горно Ботево с шилета Старозагорска порода, собственици на каракачански кучета, развъдчици на свине, птици и много др.

ИАСРЖ, част от която е дирекцията в Стара Загора, провежда ежегодна церемония в София по награждаване на специалисти в зооинженерния бранш. Призът Зооинженер-пред-приемач за 2009 г. беше присъден на зооинж. Кольо Колев от нашия град, собственик на Зоохранин-вест. Предстои да видим КОЙ ЩЕ ГРАБНЕ ТАЗИ ГОДИНА НАЦИОНАЛНИЯ ПРИЗ на 22декември от 11 часа в залата на ИАСРЖ в столицата.
Искам да поканя всички фермери, развъдчици на елитни стада животни, зооинженери, научни работници в животновъдния бранш, представители на развъдни организации, да представят номинациите си за региона на Стара Загора, Хасково и Кърджали на e-mail: rdsrg-sz@mbox.contact.bg.

Интервю: вестник Национална бизнес поща



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам