Пречиствателната станция на Стара Загора ще заработи до края на годината

Стара Загора

Градската пречиствателна станция за отпадни води в Стара Загора е готова на 99,50 на сто и ще бъде пусната в експлоатация до края на годината, съобщи по време на конференцията инж. Татяна Манчева, ръководител отдел Канализация и пречистване във В и К – Стара Загора.

Пускът се е забавил, заради изграждането на когенератор, който ще използва отделяния биогаз за производство на електроенергия. Стойността на строежа  при старта през 2004 година е бил над 10 млн. евро, като в момента след няколко допълнения към договора с изпълнителя, е стигнала 14 млн. 226 хил. 818 евро, съобщи Манчева. От думите и стана ясно, че след пуска на пречиствателната станция, жителите ще плащат за канализация почти толкова, колкото и за водата за битови нужди. Това стана ясно на конференция по повод Световния ден на тоалетната – 19 ноември, който се отбелязва от 2002 година. Организатор е фондация Земя завинаги. Участват кметове, представители на институциите, експерти и неправителствени организации, съобщиха от пресцентъра на областна управа.
Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че два са основните моменти, които трябва да се вземат предвид, когато става дума за пречистването на битови отпадъчни води – колко ще струва това за населението и дали това е икономически обосновано. Областният управител Йордан Николов приветства участниците и организаторите на конференцията, посветена на третирането на отпадни води и готовността за постигане изискванията на Директивата на Европейския съюз за градските отпадъчни води. Той подчерта, че за България, като страна с ограничени водни ресурси, при съществуващата тенденция за нарастване на водопотреблението, недостигът на вода ще се превръща все повече в сериозен социален и икономически проблем. Осъзнавайки всичко това, несъмнено трябва да признаем важността на пречистването на отпадните води, каза Йордан Николов. Той припомни, че един от основните акценти в работата на правителството на ГЕРБ са мерките за изграждане на по-добра инфраструктура в България, които предвиждат строителство и рехабилитация на В и К мрежи в малките населени места, подобряване на качеството на питейната вода и изграждането на градски пречиствателни станции за отпадни води в големите градове.
Експертът от Министерството на околната среда и водите Светлана Иванова запозна присъстващите с новия механизъм за подбор на проекти в сектор Води, с разкритите процедури по Оперативна програма „Околна среда – 2007 – 2013” и изискванията за подготовката им. Според нея има изключително ниска активност от страна на общините и ниска подготвеност за консултациите, които се дават във ведомството. В започналата дискусия заместник.-кметът на Мъглиж Емил Янчев сподели, че проблеми има, но те не са в общините.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам