Тубиста и неговите наследници с обща изложба в Стара Загора

Никола Заров

Изложба на три поколения художници от известната казанлъшка фамилия Зарови потапят в магията на акварела в галерията на Артклуб “ВИК”. Ценителите на изобразителното изкуство могат да видят 21 рисунки на 8 -годишният Никола Заров, сина му Апостол, дъщерята Милена и внуците Кристина и Никола-младши.

По-голямата част от изложбената площ е заета от творби на родоначалника на фамилната творческа нишка Никола Заров.

Уважаваният преподавател, който е още от първия випуск на Художествената гимназия в Казанлък, е каракачанин. Както сам разказва за себе си, роден е в каракачанска колиба в Карловския Балкан на 22 май 1931 г. Като бебе е оцелял, след като конят, на който го пренасяли родителите му, паднал в пропаст и загинал, но вързопчето с бъдещия художник не пострадало. Интересно е станало и откриването на дарбата му – докато пасял овцете на Шипка, негова рисунка видял пратеник на в. “Правда”. По-късно чрез партийния комитет той му изпраща и първите материали.
През 1956 г. Заров завършва първия випуск на Художествена гимназия-София. После учи в Художествената академия при проф. Илия Петров. Изпратен е от Министерството на културата на специализация в Суриковската Московска академия. Докато е в трети курс, там получава златен медал за портрета “Кавалджия” на Седмия Световен фестивал във Виена.
През 1976 г. е  награден като преподавател в ХГ-Казанлък с орден “Св. Климент Охридски”.  Почти всички старозагорски художници са учили при него – Ботьо Ботев, Слави Тенев, Вальо Дончевски. Сред учениците му са и бившият зам.-министър на културата Ганчо Карабаджаков, проф. Вихрони Попнеделчев, изкуствоведката Светла Москова.

Заров-старши има изключючително характерен почерк в живописта, негови са известните голямоформатни картини на каракачански девойки, битови и пейзажни платна. Поради специфичната си техника на рисуване – направо с тубите с бои, той носи прозвището Тубиста. Има над 20 изложби в Казанлък. Показвал е платната си и в Москва, Атина, Щип.
“Малко известните му акварелни неща, особено от цикъла за Рила, който показва в Стара Загора, са изключително въздействащи”, разказа организаторът на изложбата Петко Петков и ги сравни по изящност с майстора на акварела Константин Щъркелов.

Редом с баща си със по няколко рисунки в Стара Загора присъстват и наследниците му. Синът Апостол Заров е учил живопис в Академията в Солун. От студентските години го свързва приятелство с известния и у нас художник Михалис Гарудис.  Неслучайно Апостол всяко лято рисува на Цикладските острови. Освен добър живописец и майстор на голото женско тяло, той експериментира, като смесва боите с пясък и кирпич. Дъщерята Милена Зарова-Йелич пък се е установила със съпруга си – сърбин, в Пелопонес. Четири детски рисунки прибавят още един, макар и още несръчен, щрих в приемствеността на семейството. Дело са на малките ръчички на може би следващо поколение художници – внуците Никола Заров-младши и Кристина Йелич.

Информация: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам