Референдумът в Шипка отива на съд. Общинският съвет на Казанлък обжалва решението

референдум Шипка

В частна жалба до старозагорския Административен съд 21 общински съветници заявяват, че са срещу решението на Общинската избирателна комисия в Казанлък за обявяване на резултатите от проведения местен референдум в град Шипка.

Според местните старейшини, нарушен е Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, съгласно който местен референдум се произвежда по предложение на Инициативен комитет с подписите на не по-малко от една двадесета от гражданите с избирателни права. В Общинския съвет не е внасяна такава подписка, категорични са старейшините. Внесената там подписка е по реда на отменения Закон за допитване до народа преди приемането и обнародването на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.

„Считаме, че с провеждането на местния референдум на 6 ноември 2010 г. са нарушени текстовете на чл. 30, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, според който Общинският съвет определя дата за произвеждане на референдума не по-рано от 45 дни. Тъй като проведеният на 6 ноември 2010 г. местен референдум е насрочен със заповед на областния управител, то той също е трябвало да спази този 45-дневен срок, а от 18 октомври 2010 г. до 6 ноември 2010 г. очевидно срокът не е спазен“, категорични са в жалбата си съветниците. Според тях, не е спазен и срокът по чл. 34 от същия закон,който гласи: „Информационната кампания започва 30 дни преди датата на произвеждане на референдума и приключва 24 часа преди него”. Заповедта на областния управител е от 18 октомври 2010 г., а до 6 ноември 2010 г. няма необходимите 30 дни.

Според жалващите се, не е спазен и Законът за административно-териториалното устройство на Република България, съгласно който едно от условията за създаване на нова община е наличие на население над 6000 души. В град Шипка живеят 2000  души. Затова казанлъшките законодатели молят да бъдат призовани в съда и след като той се увери в доказаността на твърденията им, да постанови решение, с което на основание чл. 42 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление да обяви резултатите от проведения на 6 ноември местен референдум в Шипка за незаконосъобразни.

Информация: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам