Емилия Масларова и сие отиват на съд за присвоени над 11 млн. лева

Според наблюдаващия прокурор с пари от реконструкцията на Социалният център в Стара Загора е стегнат хотел на Старозагорските минерални бани. Защитен свидетел на четири пъти е носил пликове с пари на бившия социален министър Емилия Масларова. Срещите били на Орлов мост.

Една година след свалянето на депутатския й имунитет обвинителният акт срещу Емилия Масларова и близкото й бизнес обкръжение беше внесен на 12 ноември в Софийски градски съд. Бившата социална министърка, бившият й заместник Димитър Димитров, бившият главен секретар на ведомството Иван Пенев и старозагорските бизнесмени Венцислав Драганов и Михаил Методиев ще отговарят за присвоени 11 038 405.55 лева, отпуснати за строителството и ремонта на социалния център на МТСП в Стара Загора. Сред обвинените е и Росен Стефанов, който като пълномощник на министерството е преподписвал изготвени протоколи с невярно съдържание за извършени строително-монтажни работи. Наказателната отговорност на Масларова, Димитров, Пенев, Драганов и Методиев е за извършена престъпна дейност в периода от 6 ноември 2007 до 15 май 2009 година. В обвинителния акт е записано, че присвояването е в особено големи размери (над 45 000 пъти размера на минималната работна заплата за страната), че представлява особено тежък случай и че за реализирането му са извършени документални измами.

Наблюдаващият прокурор от ВКП Христо Граматиков заяви за медията ни, че ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО Е ИЗВЪРШВАНО ПО ЧЕТИРИ СХЕМИ.
Веднага след подписването на договора с МТСП фирмата изпълнител “Стара Загора 2007” ООД е започнала да сключва договори с подизпълнители. Строително-монтажните работи пък били фактурирани веднъж на “Стара Загора 2007” ООД и втори път – на отделните подизпълнители. Така за всичко се е плащало двойно, а средствата, получени от неверните счетоводни документи, били влагани в дружества, контролирани от Драганов и Методиев. Голяма част от присвоените пари били похарчени за реконструкцията и ремонта на хотел “Роза” на Старозагорските минерални бани. Освен това там потъвали и средства, предвидени за обзавеждането на регионалния социален център в Стара Загора.
Според прокурор Граматиков Драганов е карал Методиев, който се води управител на “Стара Загора 2007” ООД, да тегли големи суми в брой, с които е погасявал минали задължения и се е разплащал кеш с Емилия Масларова. Така от отпуснатите от държавната хазна 18 805 006.76 лева са присвоени над 11 милиона.

ЗАЩИТЕН СВИДЕТЕЛ НОСЕЛ ПАРИ НА МАСЛАРОВА В ПЛИКОВЕ
Прокурор Граматиков уточни, че на този етап са известни четири случая. Разпитан пред съдия защитен свидетел е дал показания, че само той на четири пъти е бил в ролята на пощальон. Запечатаните пликове с пари (около 40 пачки) му били предоставяни лично от Венцислав Драганов, а човекът пътувал с автобус до София и слизал на Орлов мост. Там в служебната си кола го чакала Масларова, която получавала ценната пратка и пишела бележка на Драганов, с която куриерът се отчитал. В мотивите за свалянето на имунитета на Масларова главният прокурор Борис Велчев отбелязва, че преди Коледа на 2008 г. пликът бил двойно по-голям. Защитеният свидетел твърдял, че и други служители на фирмата са носели пари на министър Масларова. “Трансферите” пък били обвързани с паричните преводи, които министерството правело към “Стара Загора 2007” ООД.
На въпрос на медията ни дали изключителната конспиративност при предаването на парите и липсата на подписи от страна на Масларова може да се превърне в препъни камък, прокурор Граматиков уточни, че освен по Наказателния кодекс срещу Масларова има обвинения и по Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор.

ПО ДЕЛОТО СА СЪБРАНИ НАД 200 ТОМА ДОКАЗАТЕЛСТВА
Над 200 тома доказателства са събрани в хода на досъдебното производство. Голяма част от тях са фактури с невярно съдържание, намерени в офиса на Венцислав Драганов. Според прокурор Граматиков при обиска в хотел “Армира” са иззети счетоводни документи и на фирмите на Драганов, и на други фирми, свързани с реконструкцията на социалния център. Според прокурора това доказвало, че именно Драганов е главното действащо лице, а Методиев е само фасадата.

Припомняме, че основният съдружник в “Стара Загора 2007” ООД с 99.2% е фирма “Конкордия” ЕООД, с управител Михаил Методиев. Според главния прокурор (мотивите за снемането на имунитета на Масларова) Драганов фактически управлява дейността на още няколко дружества – “Кънтръкшън Енд Рипеър” ЕООД, “Тема” ЕООД, “ДБМ Трейд” ЕООД. Прокурор Граматиков  уточни, че и хотел “Армира”, и хотел “Роза”, където са налети голяма част от присвоените пари, са собственост на “Тема” ЕООД.
Обвинителният акт съдържал и експертизи на вещи лица и разпити на 52-ма свидетели. Според Граматиков Софийска градска прокуратура си е свършила добре работата. Друг бил въпросът как ще погледне съдът на доказателствата. Най-вероятно в хода на делото, което се очаква да бъде насрочено за средата на януари, щели да излязат още достатъчно неопровержими факти, каза Граматиков.

И КОМИСИЯТА “КУШЛЕВ” ВЛИЗА В ИГРАТА
От пресцентъра на Софийска градска прокуратура съобщават, че по наказателното производство са наложени множество обезпечителни мерки върху установеното движимо и недвижимо имущество на Масларова, Драганов и Методиев. В петък прокурор Граматиков допълни, че вече и комисията “Кушлев” е ангажирана със случая, тъй като членове, по които са обвинени тримата предвиждат и конфискация на половината им имущество.

БУКВАТА НА ЗАКОНА
Масларова, Драганов и Методиев са обвинени по 8 члена от Наказателния кодекс, основният от които е 203, ал.1. “За длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък cлучай, наказанието е лишаване от свобода от десет до двадесет години.”  Димитър Димитров и Иван Пенев са подведени под отговорност основно по чл. 282, ал. 3. “Длъжностно лице, което наруши или неизпълни служебните си задължения, или превиши властта и правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици, се наказва с лишаване от свобода до пет години…а за особено тежки случаи наказанието е лишаване от свобода от три до десет години.”  Росен Стефанов е обвинен по чл. 211, във връзка с още четири члена от НК. Присъдата може да бъде лишаване от свобода от три до десет години.

Прокуратурата започна правораздавателната шахматна партия с дамски гамбит – на ход е Софийски градски съд.

Информация: вестник Старозагорски новини



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам