- 04.11.2010
- Posted by: admin
- Category: News
През последните два дни медиите тръбят, че правителството на тройната коалиция е заложило истински мини под бъдещите автомагистрали. По трасетата на аутобаните масово са били раздавани кариери (чрез концесионни договори), въпреки че от години се е знаело къде ще се прокарват скоростните отсечки и проектите са отлежавали в МРРБ, оглавявано тогава от Асен Гагаузов.
Сред концесионерите е и съпругата на бившия пътен шеф Веселин Георгиев (известен като Батко), която стопанисва кариера край магистрала “Тракия”.
Откритите сега мини обаче не са единствените. Ситуацията е аналогична със случилото се в Старозагорско със същия главен герой – Батко, само дето проблемът е свързан не с автомагистралите, а с изграждането на регионално съоръжение за третиране на битови отпадъци на Стара Загора.
Скандалът със старозагорския случай гръмна миналата година по време на регионална среща за изграждането на регионалното съоръжение. Дотогава нагласите на местната управа и местната общественост беше, че то ще бъде изградено на територията на настоящото сметище на Мандра баир, но точно една заложена мина от предходното управление обърка сметките на 12 общини и отприщи протестите в село Ракитница.
Хронология на фактите
– През 2005 г. МОСВ определя две площадки за изграждане на Регионалното съоръжение за третиране на отпадъци, което ще трябва да поеме боклука общо на общините – площадка “Мандрата” и площадка “Ракитница изток”. Местната общност е сигурна, че ще бъде избрана площадка “Мандрата” заради отдалечеността й от населени места и наличието на свободни общински терени за депото.
– 14 февруари 2008 г. МРРБ сключва договор за предоставяне на концесия за добив на инертни материали в района на настоящото градско сметище “Мандра баир” с фирма “ИНМАТ” ООД – Раднево. Концесионният договор е за срок от 25 години и за площ от 711 декара. Част от тази площ – около 200 декара – попада на площадка “Мандрата”, където ще се изгражда регионалното депо.
което ще трябва да поеме боклука общо на 12-те общини. Едната е площадка “Мандрата”, а другата – “Ракитница изток”. Местната общност е сигурна, че ще бъде избрана площадка “Мандрата” заради отдалечеността й от населени места и наличието на свободни общински терени за депото.
– 14 февруари 2008 г. МРРБ сключва договор за предоставяне на концесия за добив на инертни материали в района на настоящото градско сметище “Мандра баир” с фирма “ИНМАТ” ООД – Раднево. Концесионният договор е със срок от 25 години и за площ от 711 декара. Част от тази площ – около 200 декара, попада на площадка “Мандрата”, където е предвидено бъдещото регионалното депо.
– На 28 декември 2008 г. МОСВ сключва договор с датския консултант RNEP, който трябва да подготви идеен проект на депото за финансиране от ЕС. Бившият министър на околната среда Джевдет Чакъров безспорно е знаел за концесионния договор, но този факт е бил спестен на датския консултант, който научава за него едва през февруари 2009 г. Министър Чакъров оптимистично е обещал на Община Стара Загора, че проблемът ще бъде решен, но впоследствие забравя.
Така единственият разумен и възможен вариант за изграждането на регионалното съоръжение на площадка “Мандрата” отпада. И стана повод за стартирането на протестите в Ракитница, чиито жители до ден-днешен са категорични, че по никакъв повод няма да позволят депото за отпадъци да бъде изградено на тяхна територия.
Власт, воняща на корупция
Според справка от официалните регистри (Булстат на НОИ), мажоритарен собственик на фирмата концесионер “ИНМАТ” е бил бившият шеф на НАПИ Веселин Георгиев – Батко, чрез фирма “Балмат”, която по време на скандала вече е продадена на местен бизнесмен. А пък управител на “ИНМАТ” е братът на Веселин Георгиев – Бойко. От доста време срещу Батко има повдигнато обвинение за длъжностно престъпление около братските фирми “ИНМАТ” и “Биндер”, но до ден-днешен той не е застанал на подсъдимата скамейка. Негативите от Братко и сие обаче са в сметката на Община Стара Загора, която, без вина, от година и половина е в незавидно положение. От една страна я притиска МОСВ с искането си депото да бъде изградено в някакъв срок, от друга – жителите на Ракитница, които вече са завели дело в Страсбург.
Информация: вестник Старозагорски новини