Дипломатът проф. Румен Стоянов: България трябва да се гордее с Дилма

Румен Стоянов - Бразилия

Кандидатката на управляващата Партия на трудещите се Дилма Русеф спечели президентските избори в Бразилия, обяви Върховният избирателен трибунал. Русеф е получила 56% от валидните гласове срещу 44% за нейния съперник – социалдемократа Сера. Русеф обещава да създаде милиони работни места. Да подобри инфраструктурата и образованието.

Да използва наскоро откритите петролни богатства, без да се отклонява от цялостните планове за увеличаване на благоденствието на населението и от пазарната политика на своя предшественик Луис Инасиу Лула да Силва.

Професор Румен Стоянов е роден на 29.10.1941 в с. Драганево, Великотърновско. Следва в СУ “Св. Климент Охридски” и в Хаванския университет. Работил е в Бразилия в българското посолство 10 години (1972-1975, 1992-1995 и 2001-2004), експерт по Латинска Америка, много добре познаващ Бразилия. Сега е преподавател в Катедрата по испанистика и португалистика в СУ “Св. Климент Охридски”, където води курсове по португалска литература и по литература и странознание на Бразилия. Превежда поезия и белетристика от испански и португалски. Сред превежданите от него автори са Маркес, Кортасар, Борхес, Карпентиер. На 26 юли тази година в Народната библиотека “Св. св. Кирил и Методий” беше представена книгата на Машадо де Асис “Посмъртни спомени на Брас Кубас”, преведена от Румен Стоянов. Професорът е автор на многобройни статии, предговори, послеслови и есета. Член е на Съюза на българските писатели и на Съюза на преводачите в България. Пише поезия и проза на български, испански и португалски. Наскоро проф. Стоянов гостува в Стара Загора по време на честването на старозагорските поети Кирил Христов и Николай Лилиев.

 

– Проф. Стоянов, как преценявате избора на бразилците?
– Изборът на Дилма Русеф за президент на най-голямата държава в Южна Америка, на петата по население и осмата по големина икономика в света е изява на избирателите, които са преценили качествата й. Тя има голям опит – в края на 1980-те работи в кметството на Порту Алегри, а през 1990-те оглавява недържавния Фонд по икономика и статистика, и работи в Министерството на енергетиката на щата Рио Гранде до Сул. В периода 2003-2005 г. Дилма Русев е министър на мините и енергетиката на Бразилия. От 21 юни 2005 г. е началник на канцеларията на досегашния президент Луиш Инасио Лула да Силва.

– В Бразилия сте се срещали с Дилма Русеф. Какъв човек е тя?

– Открит, достъпен, сърдечен, с много добри чувства към България. Когато бях в Бразилия, имах възможност да се срещна и с майката на Дилма Русеф, която също се казва Дилма. През 1973 година бях в Белу Оризонте – града, в който Дилма Русеф е родена. Там се откриваше изложба за българската природа и българските икони, целта на която беше да разкаже за България в Бразилия. По време на откриването й една жена се приближи до мен и каза, че нейният съпруг е български имигрант, че името му е Педро или Петър Русеф. Тя каза, че познава български поетеси, че Елисавета Багряна е гостувала в дома им за няколко седмици. И ми показа снимки от това посещение. По-късно през 2005-2006 година се срещнах и със самата Дилма Русеф. Тогава тя каза, че се чувства наполовина българка, имайки предвид баща си. В Бразилия населението е съставено от всички народи в света – има бели (49.7%), мулати (42.6%), чернокожи (6.9%), азиатци (0.5%) индианци (0.3%). Така че тя си е бразилка, но с български корен и това не прави голямо впечатление там.

– Какво пожелавате на новия президент?

– Прегръщам я, въпреки разстоянието, пожелавам й от сърце да е здрава. Тя е четвъртата жена, която става президент на страна в Южна Америка след Изабел Перон и Кристина Фернандес де Кирхнер – на Аржентина, и Мишел Бачелет – на Чили. Дилма Русеф е и 57-ата жена в света, която става президент на суверенна нация. Тя има големи възможности. Пожелавам й късмет и се надявам един ден да я посрещнем тук.

– Отварят ли се по-големи възможности за България след нейния избор?

– България винаги е имала възможност да присъства на бразилския пазар. Вратите за нея там са отворени. Друг е въпросът, че ние не се възползваме достатъчно добре от това. Не оценихме истинските възможности на Бразилия – за нас тя е страната на кафето и на футбола. Но Бразилия печели много повече от продажбата на самолети, отколкото от търговията с кафето. Важното е сега нашата държава да се заинтересува много повече от тази латиноамериканска страна. Или казано на футболен език – сега топката е в нашите ръце.

– Според Вас, можем ли ние, българите, да се гордеем с Дилма Русеф?

– В центъра на София, в западната част на пространството пред сградата на телефонната палата е паметникът на Джон Атанасов. Мисля, че нищо не пречи един ден до него да бъде и монументът на Дилма Русеф. Още повече, че „Индипендът“ я определи като най-влиятелната жена в света. Смятам, че имаме пълното право да се гордеем с нея. Знаете как „работи“ в САЩ това, че бащата на президента Барак Обама е от Кения – цяла Африка се гордее с неговия произход.

Интервю: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам