Българска сватба в сърцето на Франция

младоженци в Париж

Тя е българка, а той – французин, но любовта ги събира, за да се създаде едно ново семейство. Надя е от село Осетеново, община Павел баня, а Франк е от град Сен Жорж в близост до Париж. Двамата вече са семейство Мориниер. На тяхната любов се радваха близо 400 души, поканени в балната зала в старинен замък край градчето.

Сред гостите са и 62-ма българи – семейството, роднини и приятели на булката, която с ентусиазъм организира традиционна българска сватба в ренесансова обстановка.
Надя от 9 години живее и работи във Франция, но за най-щастливия си ден тя държи да покаже пред френските си роднини и приятели националните обичаи и традиции. Затова не се колебае и не пропуска нито един детайл от подготовката за сватбата. Сред първите й помощници се оказва старозагорката Грозданка Димитрова, която е собственичка, заедно със съпруга си Николай, на студио „Фовир“.
„Надя дойде в студиото като клиент – поръча си покани за сватбата. После се консултираше за някои подробности около тържеството, помагах й с каквото можех. Истински се изненадах, когато ни покани да бъдем нейни гости“, разказва след завръщане си от Франция Грозданка. Семейство Димитрови пътува със специално нает за случая автобус, заедно с останалите гости от България.

Всички са впечатлени от организацията на самото събитие – изпипано до последни подробности. Тържеството обединява традициите на френската и българската култура .Младоженците казват “да“ пред четирима свидетели, а лично майката на Франк се явява длъжностното лице, пред което се сключва бракът.
Сватбата протича по нашенски обичаи – кортеж се води от ретрокола, украсена със символа на България и на любовта – бели и червени рози. Младоженецът „откупува“ булката, а след това под звуците на специално нает български оркестър звучат традиционните сватбарски танци – хора и ръченици. На ритъма им не издържат и французите, които тропат заедно с гостите от Старозагорския край.
Булката е отрупана с дарове, но и тя също дарява – всеки сватбар получава кукла с национална носия и флакон розова есенция, а кумовете – кукла кукер, символ на родното място на Надя. На съпруга си булката подарява фотокартина с образа на двамата влюбени, която е избаротена в старозагорското студио от Грозданка.
„Тържеството продължи като в приказките – цели два дни“, разказва семейство Димитрови. Специално за българските гости е организирана екскурзия в региона, дегустация на специални вина и деликатеси от този регион.
“Но най сме впечатлени от това, че толкова далече от родния край Надя пресъздаде българската атмосфера и с гордост показа своята родина и традиции“, твърдят Грозданка и Николай.

Информация: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам