Работодател обжалва 40 болнични листа едновременно

болничен лист

От началото на годината до момента в Териториалното поделение на НОИ са обработени и въведени 98 710 болнични листове, съобщи директорът Петър Мръцков. За същия период на миналата година броят им е бил 105 254, т.е. – със 6544 по-малко.

“Плащането на обезщетения за временна нетрудоспособност за първите три дни от работодателя има дисциплиниращ ефект. Самите работодатели са заинтересувани да не плащат неправомерно и при съмнение за нередност – обжалват болничните. В момента казанлъшката фирма “България К” обжалва наведнъж 40 болнични листа, защото работодателят се съмнява, че може да има злоупотреба. По-внимателни станаха и лекарите, които издават документите за временна нетрудоспособност, защото подлежат на санкции”, коментира Петър Мръцков.
Изплатената сума за болнични обаче е по-голяма от миналогодишната, което се дължи на по-високите заплати, върху които се начисляват. Обезщетенията заради общо заболяване тази година са 11.422 млн. лева, при 11.202 млн. лева за същия период на миналата година. Заедно с парите за гледане на болен член от семейството, временно трудоустрояване и временна нетрудоспособност поради нетрудови злополуки за тази година са изплатени общо 13.661 млн. лева, докато миналата година са били 13.636 млн. лева. Увеличили са се, в сравнение с 2009 година, и изплатените обезщетения за бременност и раждане и за отглеждане на дете до 2-годишна възраст – от 11.477 млн. лева на 11.810 млн. лева.
Много редки са случаите на просрочие при изплащането, те стават в установения 14-дневен срок, увери директорът. Старозагорското поделение на НОИ е сред тези, в които обработката става най-бързо. Несъответствията и грешките се откриват, след като всички реквизити от документа за временна нетрудоспособност се вкарат в програмата за обработка и това може да доведе до забавяне и обжалване. Не винаги личните лекари спазват лимита за брой дни временна нетрудоспособност – до 7 дни без прекъсване и не повече от 40 – с прекъсване. До 6 месеца се дават от ЛКК, след това пациентът трябва да мине на ТЕЛК. Понякога не се спазва и изискването всеки издаден болничен лист да се вписва в личната амбулаторна карта. Това води до надхвърляне на лимита, ако следващият лекар не може коректно да разбере колко дни са ползвани. Процедурата на обжалване е дълга, защото изисква проверка и това забавя плащането.

Информация: вестник Старозагорски новини



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам