54,6% от работещите в Южен централен район се осигуряват на минималния праг за длъжността

Цветан Симеонов

Председателят на Българска търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов представи в Стара Загора данните от представително проучване на палатата и КТ Подкрепа за бизнес практиките в страната. На пресконференцията на 22 октомври той каза, че целта е не да бъде определен делът на сивата икономика, а да се покаже ясно как действа тя, кое е сив сектор и кое не, да се изготви методология, а на нейна база и наръчници, за да бъде постигната максимална яснота и информираност на обществото, относно последствията от нелоялните бизнес практики.

В анкетата са участвали 6300 работодатели, работници, служители. Резултатите показват, че над половината от работещите -54.6%, в Южен Централен район се осигуряват на минималния за длъжността праг. Частичното заплащане по трудов договор е основна практика в Североизточния район – 16.5%, следван от ЮЦР – 15%, а нерегламентираното получаване на възнаграждение е най-често срещана практика в Североизточния и Югозападния райони-2.6% и 2%. Повече от 1 /3 от работещите у нас не получават допълнително заплащане за извънреден труд – 36.3% средна стойност за страната.

Най-висок е процентът на сключените колективни трудови договори в Североизточен и Югоизточен район за планиране – 25.5% и 25.1%. Със сключен трудов договор работят средно за страната 92.2% от хората, като първенец е Северозападният район с 97.8%.
Географското разпределение на данните показва, че в трите района от Северна България делът на нерегламентираните плащания е почти два пъти по-висок от този в Южна България.

Пълният текст на анализите ще бъде публикуван на сайта на БТПП.

Проектът Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителните отношения и превантивни действия за ограничаването й се осъществява с финансовата подкрепа на ОП Развитие на човешките ресурси, съфинансирана от Европейския социален фонд на ЕС.
Според Цветан Симеонов, най-обезпокоителна е тенденцията на изсивяване на някои дейности при фирми от светлия сектор и затова работодателските организации, сред които търговско-промишлените палати имат най-широко представителство във всичките 28 области и най-много членове, са против увеличаване на тежестите за бизнеса.

Информация: вестник Национална бизнес поща



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам