В Бухчевата къща е отсядал двукратно цар Фердинанд. Днес също посреща гости

Бухчева къща, 100 години

Една от най-красивите къщи в Стара Загора – Бухчевата къща на ул. Цар Иван Шишман е построена през 1910 г. от австрийски архитект в стил сецесион, с богато украсена фасада, колони, фрески, изпълнена с ефирни метални декоративни елементи, резбовани корнизи и оригинални стенописи. Двуфамилната сграда е първата къща в европейски стил в града и в началото е била приемна на Стара Загора за видни гости.

Тук е отсядал двукратно цар Фердинанд през 1912 – 1913 г. През 1920 г. тя е закупена от Стоян Бухчев – известен старозагорски индустриалец, и става частен дом. Към нея е имало и стопанска постройка, служила дълги години за столова на близо 150 души от Цигарена фабрика “Слънце”. Всичко това е унищожено след 47 г.
След 9 септември 1944 г. става щаб на Съюзническата контролна комисия, а в нея се настанява пълномощникът – майор Мойсейченко. През 1947 г. една трета от къщата е национализирана по Закона за едрата градска собственост, като до 1978 г. Бухчеви плащат наем, за да обитават стая и салон в нея, а после са принудени да напуснат.

Две години преди това къщата е изцяло национализирана и обявена за архитектурен паметник. Тук през 1984 г. е устроен Дом на художника с ателиета, постоянна експозиция и Клуб на художника в приземния етаж.
След реституцията е извършен основен ремонт през 1991 г., като впоследствие къщата е служила два пъти като банков офис. През 2000 г. е изграден частен православен параклис “Св. Димитър”, осветен от старозагорския митрополит Галактион.
През 2002 г. е изградена модерна конферентна зала с 50 места и необходимата апаратура, което завършва облика на комплекс “Бухчевата къща”. До броени дни към комплекса ще отвори врати и семеен хотел с 46 легла и басейн.

Димо Бухчев: Ако трябва просете, но я опазете!

Нищо розово няма в детството ми в тази къща, но въпреки това единственото нещо, които искам от децата ми, е да я пазят. Дори ако се наложи – да просят, но да я пазят. Това емоционално завещание направи в дните около вековния юбилей на дома, в който е роден, старозагорецът Димо Бухчев.

В Бухчевата къща са родени няколко поколения от рода – чичо му и баща му, той и брат му, децата му. Заветът пък е отправен към бъдещето, което идва с петте внучета – от най-малката – 3.5-годишната Вая, кръстена на баба Ваня, до най-големия – Димо.
“Къщата, естествено, беше национализирана – 1/3 остана наша. Ние обитавахме стая и салон, а в другите се изредиха полицаи, които тъпчеха наред с ботушите си, директори на комбинати, някогашният шеф на Окръжния комитет на партията Иван Тенев и т.н. Ей така ни мина детството с брат ми, все едно, че бяхме постоянно под охрана. Под едно одеяло баща ми слушаше Радио “Свободна Европа”. Не беше лесно да те пратят в Белене, да те накарат да плащаш наем за собствената си къща. А и тук съюзниците оставиха ужасни гледки – долу таваните и подовете бяха в кръв, където бяха стреляли. Нямам мили спомени”, лаконично приключва Бухчев. Не желае да се спира в детайли и на споровете с роднините, които са имали дял в имота. Обяснява изкупуването на техните части с разлика в светогледа.
“Те чакаха реституцията, за да спечелят нещо, а за мен това означава да влагаш още”, казва Димо Бухчев.
Избягва да влиза в подробности и за вида, в който заварват къщата след реституирането й.
“Художниците бяха махнали всички стенописи. Къщата бе безстопанствена, доста неща бяха изчезнали – кристалните огледала, плъзгащите врати с гоблените са завинаги загубени.
Все още обаче къщата е с оригиналните си 100-годишни дограми. Те са от червен чам и единственото, което е направено, е да се пребоядисат. Сменен е и целият покрив – бил на греди, които не са пипани, защото няма да мръднат още 100 години.
Вдигнатият преди 10 години параклис “Св. Димитър” в двора пък е единственият частен, в който може да се извършват ритуали за сватби, кръщенета и помени. Той е изографисан от художника Никола Москов. От църквата “Св. Димитър” в Солун  пък проводили осветена икона, специално за параклиса.

Информация: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам