Защо изгоря сградата на операта в Стара Загора?

опера - Стара Загора

И досега не е ясно кой е поръчал, кой е организирал и кой е изпълнил запалването на Oперата. Категорично е доказано от няколко официални експертизи, че пожарът е умишлен и много професионално подготвен. По това време 17 от пожарникарите са пуснати в неплатен годишен отпуск, което значи, че с по 5 души по-малко се дават дежурства.

Наличните автомобили са само 3, които могат да излязат на произшествие.
Около 23.30 ч. на 4 октомври 1991 г. се получава съобщение за пожар в къщата на кмета на старозагорско село, отдалечено на повече от 20 км. Едната кола тръгва за там. 10 минути по-късно се получава съобщение за пожар в пилчарник до село Диня. Оказва се, че той от години е изоставен, но точно тази вечер е запален. Втората кола потегля да гаси – в противоположна посока на първата и също на достатъчно отдалечено място.
По това време фоайето в Операта, превърнато в нощен бар, е пълно с хора, които започват да усещат миризма на дим, но пожароизвестителната инсталация на сградата не сработва. Управителят на заведението отива да провери откъде е източникът. Стига до стаята на пожарникаря, който вече спи. Събужда го, стигат до сцената, отварят вратата от северна страна и виждат, че цялата зала и сцена са изпълнени с гъст, задушлив дим. Веднага сигнализират в Пожарната, което става в 0.05 часа на 5 октомври 1991 г. За пожара заминава третата кола само с шофьор и един боец. Малко след това се завръща и се включва в пожарогасенето и първата кола.
Моментът на запалването е перфектно изчислен. Много години Стара Загора имаше режим на водата, която централно беше спирана в 22 часа. Оказва се, че вода за пожарогасене няма – нито във вътрешните пожарни кранове, нито в пожарните хидранти, които са наоколо, а водата в пожарните коли “се издухва” за 3-4 минути.
Още при подаване на сигнала от Операта, диспечерът на Пожарната започва да звъни на дежурния по ВиК, да пуснат незабавно водата. Той обаче не отговаря. Сигнализира на дежурния в полицията, която праща патрулка да го разбуди… По същото време някой се обажда на Енергоснабдяване и заповядва да се изключи тока на квартала централно, защото гори Операта. По този начин пожарникарите се лишават от прожектори и възможността да се използва дори малкото резервната вода в хранилището на сградата на Операта. Т.е. пожарът се развива при пълна липса на ток и вода, при силен вятър 10-15 м/сек.
През това време започват да се събират пожарни коли и пожарникари от Пловдив, Казанлък, Химкомбината, ЗЗУ и др. Армията осигурява прожектори и жива сила. Към 3 часа водата е пусната, но цялата сцена и салон вече са изпепелени.
Специалистите доказват, че пожарът започва от оркестрината в стаята на музикантите. Заедно с това са открити още три огнища, т.е. полети с някаква течност и запалени места. Електрическата инсталация е изследвана детайлно и причината не е от нея.
Лумва огънят, който се качва по завесите и по дървените облицовки над сценичното пространство. То е свързано с две противопожарни врати, които би трябвало да са затворени, но и те се оказват отворени. По време на строителството, поради небрежност, са оставени и други отвори, през които пожарът се прехвърля в зрителната зала, облицована с талашит.
В 0.30 ч. започва евакуация на посетителите в бара, разказват очевидци. Димът е изпълнил цялата сграда. Пожарникарите са с шлангове в ръце, а сервитьорите не пускат клиентите да напуснат бара, докато не си платят сметката.
На 5 октомври 1991 г. целият град се стече край Операта и я оплака като най-скъп мъртвец. Има много и различни предположения за подпалването – предизборно-политически, търговско отмъщение, небрежност и пр. Причината да изгори Операта е грубо неспазване на противопожарните правила по време на строителството, категорични са специалистите.

Информация: вестник Старозагорски новини



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам