Германски инвеститори искат да се върнат в България

Стара Загора

Германски предприемачи изразиха желание да си сътрудничат с български компании в енергетиката, предофсетните дейности за отбраната, сигурността и логистиката, в клъстърите, високотехнологичните производства, индустриалните паркове, хранителната индустрия, земеделието, туризма и пр.

Това стана ясно от днешната среща на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков с делегацията на Източната комисия на германската икономика, оглавявана от председателя й проф. д-р Клаус Манголд, предаде пресцентърът на икономическото министерство. Част от германските индустриалци подчертаха, че преди години са оттеглили инвестициите си от страната ни, но сега отново проявяват интерес към сътрудничество с българския бизнес – проектно, техническо, технологично и пр.    
По време на разговорите бе подчертано, че въпреки кризата България е с добри макроикономически и данъчни показатели и отдава голямо значение на чуждестранните инвестиции. Между двете страни съществуват традиционно добри търговско-икономически отношения както на федерално ниво, така и на ниво провинции. Според София има неизползван потенциал за разширяване на двустранните делови връзки в трансфера на технологии, в инфраструктурните проекти, енергетиката, туризма, транспорта, телекомуникациите, IT сектора, услугите със средна и висока добавена стойност (наука, образование, информационни технологии) и др.
Германия е важен външнотърговски партньор на България. За 2009 г. двустранният стокообмен е на стойност 3.37 млрд. евро, с отрицателно салдо за нас –731 млн. евро. Берлин е и активен чуждестранен инвеститор в България. През 2009 г. германските инвестиции у нас са били 290 млн. евро, което е сериозен спад спрямо 2008 г., когато са били около 793 млн. евро. Германия заема 3-то място в листата на водещите ни туристически партньори след Румъния и Гърция. През 2009 г. страната ни е посетена от 739 885 германски туристи.
Източната комисия на германската икономика – ИКГИ (Ostausschuß der deutschen Wirtschaft) е създадена през 1952 г. по инициатива на федералния канцлер Конрад Аденауер. Тя е орган на всички големи неправителствени икономически съюзи в Германия. В нея членуват и фирми с интереси в страните от Източна Европа. ИКГИ представлява германските компании в Русия, Беларус, Украйна, Централна Азия, Кавказ и Югоизточна Европа. Организацията подпомага германските компании в търговията, индустрията, инвестициите и услугите на съответните целеви пазари.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам