В Даскал Атанасово почитат патрон с паметник и изложба

С бял мраморен орелеф ще почетат 200-годишнината от рождението на Даскал Атанас Иванов в старозагорското село, носещо името му. Идеята за тържественото отбелязване на кръглата годишнина е на художника Кънчо Николов, родом от Даскал Атанасово. Паметният знак пък е правен от скулптора Филип Папазов по портрети на живописеца.

Знакът ще бъде открит точно в 13:00 часа днес.

Даскал Атанас Иванов

„Идеята ми хрумна преди 6 години. Още тогава замислих празника, който стана възможен с отпуснатите 3000 лв. от  Общината и Общинския съвет на Раднево. Около 70 гости, сред които областният управител, шефовете на Историческия музей, на Регионалната библиотека и на други институции се чакат за откриването на паметния знак“, съобщи Николов.
Художникът пък ще отбележи празника на родното си село и с ретроспективна изложба. Сред подбраните 23 платна Николов е включил портретите на исторически личности – Ботев, капитан Петко войвода, митрополит Методий Кусев и братята Михаил и Георги Жекови. В изложбата могат да се видят и портрети на неговата майка, на Васил Левски, както и двата портрета на Даскал Атанас.
Според историците, той е възрожденецът с най-голяма заслуга за образователното дело в България. Освен че е създал Светиниколското училище в Стара Загора, където е бил учител на Неофит Рилски, Левски и поп Минчо Кънчев, Даскалът е основател и на шоколото в някогашното Хаджи Айватли. Според разказа, предаден на Кънчо Николов от неговия учител, пътувайки за Раднево, Даскал Иванов харесал селото, спрял на площада и попитал дали имат училище. Само след 2 месеца той им изпратил и първите двама учители. Селото приема неговото име около 1900 година с указ на тогавашния председател на Народното събрание Захарий Стоянов.

Информация: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам