Габаревци издават втора енциклопедия за родния си край

ГабаревоПродължение на книгата “Габарево – ти, златна люлка, тих пристан” пусна преди броени седмици издателство “Захарий Стоянов”. Както и първия сборник, излязъл преди 3 години, втората част е своеобразен подарък за идните поколения – да знаят, да помнят и предават историята за духовността и културата на Габарево.

Близо 30 са авторите, които присъстват със свои текстове в него.
В сборника пак е намерил място бившият следовател Благой Емануилов, който от десетилетия нищи тайната за уж оцелелите по чудо и спасили се точно в Габарево син и дъщеря на император Николай Втори Романов – Алексей и Анастасия. Редом с него с разказ за разчитането на закодираните царски символи в рисунка присъства и Спас Мавров. На страниците са писателите и поетите Веселин Стоянов, Кольо Георгиев, Елка Няголова, Любчо Иванов, Румен Денев и други.
Първата част на книгата е своеобразна енциклопедия за миналото и традициите на Габарево. Може да се прочете любопитен разказ за Лефтер войвода, за когото самият Ботев пише и който е загинал на гръцки остров в битката за тяхното освобождение. Има и много любопитни факти, свързани с бита и съдбите на заслужили габаревци като учителката Весела Саръиванова, дарила къщата си за училище. Включени са и спомени, документиращи докарването на вода от планината до селото само за един ден, построяването на черквата, както и имената на загиналите във всички войни габаревци. Страниците във втората част са отредени за стиховете и разказите на поети и писатели.
За разлика от първото томче, което бе раздавано безплатно на всеки един от жителите на Габарево, сега книжката се продава на символичната цена от 5 лв. Събраните суми от продажбата й пък ще бъдат дарени на местното училище и читалище.  
Над книгата са работили отново Веселин Стоянов, д-р Димитър Няголов и уредничката на Джанановата къща, където през 1869 година е основан първият таен революционен комитет с участието на Апостола на Свободата, Тотка Бичева. Съмишлениците са категорични, че ще продължат да търсят изворите на историята и духовността на селището, както и новите постижения на сегашните творци.
От Габарево поемат по своя житейски и професионален път историкът академик Христо Христов, неврологът проф. Ганчо Ганев, физикът проф. Христо Белчев и още десетки други творци, учени, труженици в различни области на обществено-политическия и икономическия живот на България.

Информация: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам