- 13.09.2010
- Posted by: admin
- Category: News
От началото на 2010 година до края на август са подадени над 240 сигнала за насилие над деца в общините Стара Загора и Опан, информира Валентина Бонева, началник на отдел “Закрила на детето” при Дирекция “Социално подпомагане”. Само през август сигналите са 38.
Насилията касаят повече от 300 деца от нула до 18-годишна възраст. В много от случаите има данни за изоставяне на бебета и малки деца от майките им.
През последните години, както и през настоящата, много от родителите оставят безотговорно децата си на произвола на съдбата – при стари хора, при познати, а често ги зарязват съвсем сами и заминават на гурбет.
Различно е насилието над децата – физическо, психическо, сексуално, принуждаване към проституиране и пр. Всеки случай касае отделна човешка съдба, наранена душа, скъсване на връзки с биологичното семейство. В зависимост от естеството и последствията е и реакцията на институциите. При нанесен физически бой се реагира на момента, като на детето се осигурява съответна закрила и настаняване в институция. Голяма част от децата се оставят в Кризисен център “Самарянска къща” на Сдружение “Самаряни”, където са добре обгрижвани, с осигурена храна, възможност да продължат училище или да посещават детска градина.
Форма на насилие е и просията от деца или на майки, които просят с бебетата си.
Такъв е конкретен случай в центъра на областния град, където наскоро млада жена с четиримесечно бебе е “засечена” да проси. Бебето е отнето за 48 часа, като е предадено за отглеждане в Дом “Майка и дете”. Майката е предупредена, но тъй като е кърмачка, й е даден последен шанс, като е върната рожбата й. Веднага на следващия ден тя отново “заема позиция” в централната градска част. Вчера бебето й е отнето за постоянно, а тя е подведена под съдебна отговорност.
“Становището на отдела по отношение на просия с деца е да не се допускат никакви компромиси!” – категорична е г-жа Бонева.
Грижата за максимално намаляване на насилието над децата следва да бъде ангажимент на общността. В това отношение институциите разчитат на сигнали от семействата на потърпевшите, от съседите, училището и личните лекари, близки и роднини.
Телефонът на отдел “Закрила на детето” е 605 493 или на 112.
Информация: вестник Старозагорски новини