Синдикатите в Брикел искат отлагане на спирането

Синдикатите в “Брикел” ЕАД са поискали от президента на КНСБ д-р Желязко Христов и председателя на Националната федерация на енергетиците Георги Петров спешна намеса и съдействие пред министерствата на икономиката, енергетиката и туризма и на околната среда и водите за осигуряване на гратисен период за експлоатация.

Това съобщи за вестник Старозагорски новини Диана Тунева, председател на синдикалната организация на КНСБ в дружеството.
Както е известно, с писмо от МОСВ от 12 август, подписано от зам.-министър Евдокия Манева, ръководството е уведомено, че от 1 септември трябва да се започне спирането на топлоцентралата. Това се налага заради изтичането на регламентираните в комплексното разрешително 20 000 работни часа след края на 2007 година. В писмото се припомня, че според програмата за прилагане на Директива 2001/80/ЕС това трябва да стане преди 1 януари 2012 година, но в същото време държавата се задължава да инвестира 15 млн. лева, за да гарантира развитието на брикетопроизводството и топлоснабдяването на Гълъбово. Това обаче не е направено.
В края на май на работна среща в МОСВ ръководството на “Брикел” се ангажира да не се експлоатират повече от три котела до изграждането на сероочистващата инсталация, да се изгради сероочистваща инсталация на три котела и да се рехабилитират трите котела в експлоатация, като се предприемат първични мерки за снижение на азотните оксиди, отделяни от тях.
Спирането на “Брикел” ще остави без работа 1311 пряко ангажирани в дружеството и 900 работници от ремонтните предприятия, които го обслужват. Без топлоснабдяване ще останат 15 228 жители на Гълъбово, спирането на брикетното производство ще лиши населението от 400 хиляди тона брикети годишно, а най-слабите социални слоеве ще останат без целева помощ за отопление с твърдо гориво. Това ще се отрази на жизнения статус на общината и ще доведе напрежение в региона, отразявайки се и върху доставчика на въглища – “Мини Марица-изток”, твърдят още синдикатите.
Междувременно българското правителство депозира писмо в Европейската комисия с молба да се удължи гратисният период на пет български топлоцентрали, сред които е и “Брикел”, за да могат да приведат горивните си инсталации в съответствие с европейските норми.
“От две години “Брикел” стартира предпроектни проучвания за решаване на проблема с емисиите на серни и азотни оксиди в атмосферата, както и значителна по обем рехабилитационна програма, която да удължи живота на централата и същевременно да гарантира спазване на екологичните изисквания”, се казва в писмото.
За да отговори на изискванията и да продължи работата на централата, ръководството вече е предприело мерки, заявяват синдикатите. Започната е мащабна инвестиционна програма на стойност 45 млн. евро, а вложените към момента средства са 240 хиляди евро. Рехабилитацията ще има два етапа. На първия ще се спрат три котела, чиито горивни уредби ще се заменят с нови и така ще се намалят вредните емисии. Ще бъде изградена и сероочистваща инсталации. На втория етап рехабилитираните котли и сероочистката ще започнат работа, а останалите три котела ще бъдат изведени от експлоатация. Като начален срок е посочена датата 1 януари 2010 г., а като краен – 31 март 2012 г.
Идейният проект за сероочистващата инсталация е изготвен от “Енергопроект”, съвместно с германската фирма “Enviroserv”. С нея вече е сключен договор за проектиране, доставка и инженеринг за изграждане на инсталацията за трите котела. На полската фирма “Еkoenergia” е възложена поръчка за идеен проект за основна рехабилитация на централата, по който вече се работи. Поръчката е възложена на полската фирма EKOENERGIA.
За да се изпълни всичко това обаче, на “Брикел” е необходим гратисен период. В защита на дружеството с декларация излязоха Общинският съвет в Гълъбово и Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ и синдикалната организация в “Мини Марица-изток”. От 1 септември ще започне поетапната подготовка за рехабилитацията на трите котела. Ръководството на дружеството ще си изпълнява програмата и задълженията, за да приведе мощностите в съответствие с изискванията. И заедно с всички, ангажирани в производството и поддръжката и семействата им, ще чака държавническо решение и защита пред Европейската комисия.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам