България беше домакин на Световна конференция по биологично пчеларство

пчелаВ дните 27 – 29 август 2010 г. България домакинства на първата по рода си Световна конференция по биологично пчеларство. Учени, пчелари и специалисти от цял свят дойдоха в Несебър за форума, който се провежда едновременно с фестивал на меда в Стария град.

Биологично пчеларство е пчеларство, практикувано в екологично чисти райони без интензивно селско стопанство. То е без използване на синтетични лекарствени средства и подсладители за подхранване на пчелите, а близостта до природата прави добития мед с много подобри вкусови, хранителни и лечебни свойства.
По света са възприети няколко еквивалентни термина на утвърдилия се в България биологично пчеларство. В Англия и САЩ то се нарича органично, в Германия и Австрия – екологично, а в Италия и франция също е биологично.

Основна роля при него играе пчеларят, който избира района, технологията за отглеждане на пчелите, тяхното лекуване, начините за извличането на пчелните продукти и др. В Стара Загора е невъзможно да се прави биологично производство, сподели за вестник Национална бизнес поща Тодор Тодоров, председател на пчеларско   дружество Липа. Като цяло и в страната районите, където това е възможно, са малко. Изискванията са за наличие на гори, земи без земеделие и обработка, специално сертифициране. Покана за участие в конференцията имаше проф. Петър Ненчев от Тракийския университет. Имам подготвен доклад на тема Хизоповото масло – алтернативно средство за борба против вароатоза. Това е неприятел по пчелите, уточни той. Но няма да участвам поради липса на средства. На форума, както и на фестивала на меда, присъстват 10 пчелари от дружество Липа. Те показват традиционни свои продукти.

Раницата подлудява пчелите

Кое около раницата събужда агресия у пчелите ще се опитат да разберат светила на науката от Стара Загора. Има дразнещ фактор, тази реакция заслужава внимание – около това мнение се обединиха професорът по пчеларство в Тракийския университет Петър Ненчев и колегата му Димитър Павлов, професор по фуражно производство и растениевъдство.

Вестник Национална бизнес поща потърси за коментар учените, след като Тодор Тодоров, председател на пчеларско дружество Липа – Стара Загора, алармира за наблюдаваното явление.
АГРЕСИВНОСТТА СЕ ПОЯВЯВА ПРИ ЦЪФТЕЖА НА РАНИЦАТА. Пчелите стават силно възбудени, макар да се развиват добре като семейства, да отглеждат нови пчели и натрупват стокова продукция.
С колегите от Пчеларство трябва да разгадаем този феномен и да дадем научен отговор на какво се дължи, заяви проф. Павлов. Интересна тема е и за нас, учените, допълни той. ПЧЕЛИТЕ СА ИНДИКАТОР, КОЙТО РЕАГИРА МНОГО БЪРЗО на промените не само в животинския свят, но и в природата изобщо. Ако се случва нещо, което би повлияло на цялата екосистема, ние, хората, трябва да узнаем и реагираме.
Рапица се отглежда у нас от много години, но не масово, както сега. Все повече културата ще се превръща в атрактивна и богата паша за пчелите в наши дни. Агресията им се наблюдава по време на цъфтежа, в райони, които с нищо друго не са се променили, с изключение на новото растение. ТРЯБВА ДА СЕ ТЪРСИ НЕЩО В СЪСТАВКИТЕ НА РАНИЦАТА, споделя проф. Ненчев. Като състав на нектара, аромат и др. вещества също следва да се направят изследвания. Това е проблем, който науката би могла да определи и да направи така, че да се засяват в бъдеще сортове рапица, които съдържат определено количество от нещото, което предизвиква агресия у пчелите.
Рапицата съдържа някои специфични вещества, едно от които е ЕРУКОВА КИСЕЛИНА, КОЯТО ЛИПСВА В ДРУГИТЕ МЕДОНОСНИ РАСТЕНИЯ.
През последните години у нас съдържанието на ерукова киселина и глюкозинолати е ниско и се контролира, но е логично да приемем като една от причините за агресивност именно това. Все пак ще уточня, че не съм срещал научни изследвания и доказателства, обяснява проф. Ненчев. Друго – по време на цъфтежа на рапица и малко след това, за да се получи обезлистяване, се ползват различни препарати за растителна защита, които също биха могли в определена доза да бъдат токсични за пчелите, ДОРИ ДА ПРЕДИЗВИКАТ ОТРАВЯНИЯ.
Но няма сведения за масово измиране на пчели и предполагам, че се ползва или много внимателно в препоръчителни дози, или не оказва влияние, обяснява проф. Ненчев.
Хипотезите трябва да се докажат, науката се базира на конкретни данни, категоричен е проф. Павлов. Пчелите са много чувствителни, трудно е да се обясни ДАЛИ Е САМО ГЕНЕТИЧЕН ВЪПРОСЪТ по отношение на сорта рапица, или има и нещо друго, което за нашия регион не може да се изключи -промяната на газовия състав на въздуха например.
Моята хипотеза е за натрупване на няколко фактора. Трябва да се провери дали хибридът е генетично модифициран, дали технологията за отглеждането му е спазена или не. Не бива да говорим по принцип, а да направим изследвания и съответните анализи.
Учените се обединиха около становище да обиколят районите, да вземат проби от пчели и растителни продукти, почвени проби, остатъчна маса от рапицата и семена и ДА ИЗСЛЕДВАТ КОЙ Е ДРАЗНЕЩИЯТ ФАКТОР. Тракийският университет в Стара Загора разполага с нужната апаратура, заявиха те.
Ще проведем консултации и с колеги от чужбина, обеща проф. Петър Ненчев. Сред международните учени, до които ще се допитат родните светила, ще са президентът на Световната организация по пчеларство Жил Ратия и доц. Александър Комисар от пчеларската станция към Украинската академия на науките.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам