Големите болници в Cтарозагорска област отказаха да подпишат анексите със Здравната каса за делегирани бюджети

Директорите на 7 болници за активно лечение в областта – МБАЛ “Проф.д-р Стоян Киркович”, Университетска болница, СНБАЛ “Св.Иван Рилски”, МБАЛ “Ниамед”, МБАЛ “Хр.Стамболски” – Казанлък, МБАЛ – Раднево, МБАЛ – Чирпан, и МБАЛ – Гълъбово, отказаха да подпишат предложения им от Здравната каса анекс за въвеждане на делегирани бюджети, лимитиращи здравната дейност в лечебните заведения.

Това стана ясно след проведената съвместна среща, която завърши с приемането на декларация, адресирана до всички държавни институции в здравеопазването, в това число до пациентските организации и областния управител, пише вестник Старозагорски новини.
“Ако до сряда – 11.08.2010 г., не получим ясна визия от НЗОК и РЗОК, ние реално ще бъдем принудени да спрем работа и да започнат протестни действия на работещите в здравните заведения”, пише в документа, подписан от 7-те директори на най-големите болници за активно лечение в областта.
Според официалната информация на НЗОК, “подписването на предложените анекси в болничната помощ, съдържащи делегираната стойност на бюджетите за август т.г., протича нормално”. Болничните шефове, подписали декларацията, пък са категорични, че сумите, определящи се от делегираните бюджети, са под 65% от заработката за месеците през 2010 г. Приспадайки 30% недофинансиране на 215 клинични пътеки, болниците не могат да се издържат с наличните финансови средства. “Новите медицински стандарти изискват определен брой медицински специалисти, обем дейности и обезпеченост с медицинска апаратура, което не може да се осъществи с лимитираните от делегирания бюджет средства. Това обективно налага спиране на дейността на болниците”, е записано още в декларацията.
В рамките на два месеца това е втората по рода си среща на директорите на най-големите болнични заведения в Старозагорка област. Първия път беше пак заради предлагани от Здравната каса анекси към сключените договори, с които официално се редуцираха болничните бюджети с 20%, при това със стара дата. Впоследствие от парламентарната трибуна проф. Анна-Мария Борисова (на парламентарно питане на старозагорския депутат д-р Евгений Желев) заяви, че НЗОК не е предлагала такива анекси и че: “единствено в област Стара Загора има възникнало напрежение поради недостатъчно разяснение от РЗОК” (цитатът е дословен).
“Нещата сега са много по-страшни, отколкото бяха предния път”, коментира вчера д-р Николай Колев, директор на МБАЛ “Проф.д-р Стоян Киркович”. “Ако подпиша настоящия анекс, след 2 седмици болницата ще трябва да спре не само планова, но и спешна дейност. Положението ще стане много страшно за пациентите, а те нямат никаква вина в случая. Страшно е и за работещите в лечебните заведения, защото това, което ни предлагат, е под фонд “Работна заплата”, допълни д-р Колев.

“Всяко съкращаване на средства от себестойността на една клинична пътека, тоест на лечението на един пациент от дадено заболяване, е много сериозно престъпление спрямо личността и здравето на човека”, коментира директорът на Университетска болница д-р Кирил Добрев. Според него готвеното от НЗОК орязване на болничните бюджети с предлаганите анекси на практика ще доведе до фалит и затваряне на болници.
Директорът на МБАЛ “Христо Стамболски” – Казанлък, д-р Кети Маналова изрази мнение, че финансовата спирачка ще доведе не само до фалити, но и до пълна невъзможност на лечебните заведения да покрият новите медицински стандарти, което означава, че те няма да могат да пререгистрират дейността си в последното полугодие на годината.
Здравните директори от област Стара Загора вчера биха камбаната, загрижени за колегите си и за пациентите, тоест за данъкоплатците на РБългария, чието гарантирано от Конституцията право на лечение е под въпрос заради поредния експеримент в родното здравеопазване – този път скрито под пазарните думички “делегирани бюджети”. Де факто обаче те не не означават децентрализация, а намаляване разходите на монополиста НЗОК. А този път едва ли министър Борисова ще обяви от трибуната на НС, че синдромът е старозагорски, тъй като и БЛС вече официално е съобщил на своите членове да не подписват предлаганите анекси.
На ход е НЗОК, а срокът – 11 август. След тази дата, ако няма чуваемост, най-вероятно ще започнат повсеместни протести… и то не само в Стара Загора.

Бившият здравен министър д-р Евгений Желев: В резерва на НЗОК има пари

За мен създадената ситуация с прословутия анекс е абсурдна. Не можем да искаме от болниците да работят на 100%, а да получават за труда си 60%. И най-големият абсурд е в това, че пари има и те са в резерва на НЗОК. Нашата група неведнъж е протестирала срещу тези действия на правителството, но без резултат. Да не говорим за факта, че сега няма никакви законови основания за тези му действия.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам