Българските фирми могат да успеят в Австрия обединени

В момента Австрия не гледа на България като голям перспективен пазар, но българските фирми могат да доставят там свои стоки, ако се обединят, каза Стефан Арнаудов – първи секретар на Службата за търговско-икономически въпроси при Министерството на икономиката, енергетиката и туризма на Република България във Виена. Той посети Търговско-промишлена палата – Стара Загора, където се срещна с представители на местния бизнес, за да ги запознае с условията и възможностите, които може да им осигури институцията, която представлява.

Стефан АрнаудовВ тази връзка в момента Министерството на икономиката и енергетиката прави клъстерен анализ с помощта на търговско-промишлените палати, за да се обедини българският ресурс. Има финансов ресурс, който ще бъде насочен към конкретни обединения и ще се толерира производството на нови изделия, съобщи Стефан Арнаудов.

Австрийският пазар е гладен, производството е ниско и се опитват всеки внос да бъде максимално изцеден като цени и условия. Затова Службата за търговско-икономически въпроси е на разположение на българските фирми при консултиране в случай на подписване на договори с австрийски предприемачи, за да не бъдат потърпевши нашите дружества. Също така службата организира представяне всяка година на няколко региона от България и осъществява директни контакти с австрийски бизнесмени.

Пазарът в Австрия е силно концентриран и не се допуска конкуренция между фирмите. За да имат шанс български дружества да стъпят на пазара, начинът е да предложат поне 20% по-ниска цена, за да бъдат предпочетен партньор, каза още Арнаудов.
Има износ на наши хранителни продукти, но те се доставят директно само в етнически магазини и ресторанти, предназначени предимно от народности от Балканите – събри, турци, а напоследък и за българи. В момента в австрийската столица има 5 български ресторанта.
Немислимо е да се мисли за предлагане на наши храни в големите вериги, защото представянето на 10 артикула за една седмица струва 64 000 евро.

В момента ситуацията в Австрия е стабилна, но бюджетът не е балансирани и затягането на коланите е неизбежно. През следващите години държавата трябвало да намали разходите с 2-3%, което се равнява на 10 млрд. евро.

Стокообменът между България и Австрия е намалял с 25% – от 1,2 млрд. евро, на 800-900 млн. евро. Съотношението е 1:3 в полза на нашата страна.
Австрийските големи фирми печелят добре в България и няма никакъв вариант да се изтеглят от пазара, каза още Арнаудов.

Стефан Арнаудов

Стефан Арнаудов



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам