Дъждът ще направи хляба по-скъп

Вместо комбайни, булдозери влязоха в нивите на Старозагорски регион след поредицата обилни дъждове. Верижните машини изтеглиха поне дузина затънали в калта комбайни и друга селскостопанска техника, при опитите на земеделците да жънат. Дъждовете изливаха всеки ден между 40 и 80 литра на квадратен метър в цяла Южна Тракия като се започне от Чирпан и се стигне до Бургас.

Заради валежите до средата на юли зърнопроизводителите от региона успяха да приберат в хамбарите едва 5% от узрялата пшеница, докато миналата година по същото време беше прибрана над 80% от реколтата, посочи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов. Влагата и горещото време стимулират появата на вторично заплевеляване сред пшеничните посеви, което още повече възпрепятства прибирането им. Притесненията ни са, че ще имаме редуциране на добива между 30 и 50% надолу, казва Радослав Христов. Ако валежите продължат, ситуацията ще стане повече от критична, защото и сега голяма част от класовете вече са полегнали и не могат да бъдат ожънати с комбайн. Сред посевите на по-младите сортове пшеница се забелязва и покълване на житото, което директно го превръща от хлебно във фуражно зърно, пише вестник Национална бизнес поща.
В Старозагорски регион се обработват около 800 000 декара земя, от която 600 000 декара е засята с пшеница. Земеделските стопани обаче все по-рядко решават да сеят хлебна пшеница и залагат на фуражната, тъй като цената им на пазара е една и съща. В момента няма никаква реална цена за пшеницата в България, казва Радослав Христов. Първите обявени цени на борсата преди дъждовете бяха около 21-22 стотинки за хлебна пшеница – цена, обидна за всеки зърнопроизводител, казва той. Производството на хлебна пшеница обаче изисква много повече разходи. В същото време фуражните сортове са много по-високодобивни, което кара земеделците да ги предпочитат. При тези ценови тенденции хлебната пшеница неизбежно ще спре да се произвежда в България, прогнозира Радослав Христов.

Трудно е да се коментира и какви ще бъдат цените на пшеницата наесен. Ако се наложи да внасяме пшеница отвън, цената й няма да е по-ниска от 40 стотинки за килограм, тъй като в момента по европейските борси кило хлебна пшеница се търгува за 30 – 32 стотинки. С транспортните разходи до България цената скача на 40 стотинки, което означава, че килограм хляб би струвал 1,50 лв.
В Националната асоциация на зърнопроизводителите имат и сериозни притеснения около набавянето на качествени семена за възпроизводство на пшеницата през следващата стопанска година. Дъждовете са засегнали и масивите с елитни семена на земеделските институти в Садово, Чирпан и Карнобат, а това неминуемо предопределя отсега по-ниски добиви за следващата година.
Знаем, че финансовото състояние на бюджета не е много добро и че от държавата трудно бихме получили помощ, но сезирахме земеделския министър за ситуацията и ще използваме всички възможни европейски регламенти за подпомагане при такива условия, посочи Радослав Христов. В Асоциацията обмислят възможностите си да компенсират по някакъв начин онези свои колеги, които са най-засегнати от лошото време.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам