В Стара Загора – пак природен феномен. Озон

За втори пореден ден вчера Автоматичната измервателна станция на РИОСВ – Стара Загора, дислоцирана на “Зеления клин”, отчете наднормени и надпрагови стойности на озон. При праг за информиране от 180 микрограма на куб.м и праг за оповестяване на населението от 240 микрограма на куб.м, вчера замерените стойности бяха: в 6.00 часа – 188.872 микрограма, в 7.00 часа – 231.976 микрограма, в 8.00 часа – 249.516 микрограма, в 9.00 часа – 309.175 микрограма, и в 10.00 часа – 358.373 микрограма на куб.м.

След регистрирането на трите стойности над алармения праг, вчера РИОСВ – Стара Загора, изпрати предупредителни писма до “Гражданска защита”, Общинска и Областна администрация за предпазване на населението на града от възможни здравни рискове. На свой ред Община Стара Загора също изпрати до медиите съобщение за случилото се, с молба радиостанциите и местните телевизии да предупреждават по-често населението. Ефектът от разгласата обаче беше незначителен, но не защото електронните медии не си свършиха работата (напротив, свършиха я съвсем професионално), а защото разгласата стана след 10 часа. Тоест докато станция на РИОСВ отчиташе надпраговите стойности на озона, децата от детските градини и ясли играеха навън, а майките с детските колички бяха обсебили пейките по градските градини. Нито една кола, снабдена с високоговорител, не беше пусната в действие. За сметка на това доста граждани се оплакаха от дразнене на очите, а също и от главоболие, пише вестник Старозагорски новини.

“Озонът оказва токсичното си въздействие чрез дихателната система. Той предизвиква възпаление на респираторните органи, намаление на функционалността на белия дроб, съпроводено с ускорено дишане. Токсичността на озона е зависима от нивото на експозиция, пише още в сайта на ИАОС. Краткосрочните остри ефекти започват с дразнене на очите при около 200 микрограма на куб.м, а при по-високи концентрации засягат белия дроб. Епидемиологични проучвания установяват белодробни увреждания при експозиция на деца при концентрация 220 микрограма на куб.м. Промени в белодробните функции се наблюдават и при астматици при експозиция от 160 до 340 микрограма на куб.м”, пише в сайта на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС). А в Стара Загора тези стойности ги стигнахме и минахме на 12 и 13 юли.

Кои са причините за наднормения озон?
Прессъобщението на РИОСВ гласи дословно: “Превишенията по показател озон показват косвено проблем в атмосферния въздух и в тази връзка няма оператор или обект замърсител, на който да бъдат изпратени предписания за предприемане на действия. Превишенията по показател озон в приземния атмосферен слой се дължат на неустойчива атмосфера – рязко повишаване на слънчевата активност, повишаване на атмосферното налягането и безветрие.”
Според ИАОС озонът не се емитира директно в атмосферата, а се формира от въздействието на азотни оксиди и летливите органични съединения под влиянието на високи температури и слънчева светлина. Данните от Системата за контрол качеството на атмосферния въздух в Стара Загора сочат, че на 12 юли, в часовете, когато са регистрирани три наднормени стойности на озона, има и завишени стойности на азотен диоксид от порядъка на 110-167 микрограма на куб. метър при норма от 200 микрограма. Вчера сутринта обаче замерените стойности на азотен диоксид бяха само между 13 и 26 микрограма. Сиреч, липсва един от елементите за химическата реакция, катализирана от високите температури, за да се произведе наднормен, че и надпрагов озон.
От РИОСВ обаче предупреждават, че наднормено съдържание на озон в атмосферния въздух над Стара Загора се очаква в продължителен период от време. Подобна беше ситуацията и в края на миналата година, когато от 15 ноември до 31 декември в отделни отрязъци бяха замервани наднормени и надпрагови стойности на азотен диоксид. Тогава за основна причина се сочеше природна аномалия, наречена инверсия, съчетана с автомобилния трафик и промишлените предприятия, работещи на газ. Но ако в края на 2009 г. в 1-2 български града бяха замерени няколко наднормени стойности на азотен диоксид, вчера проверката на “Старозагорски новини” установи, че никъде в България няма наднормени стойности на озон. Сиреч, за пореден път Стара Загора се оказва природен феномен.
Тя си има и друго феноменално нещо – полигон “Змейово”, най-големият на Балканския полуостров. Но за съжаление станцията на военните не мери озон.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам