Съдът прекрати делото за референдум в Ракитница

В петък стана известно, че на 15 юни Административен съд – Стара Загора, е прекратил производството по жалбата на Инициативния комитет от Ракитница срещу бездействието на председателя на Общинския съвет Тенчо Руканов. Недоволните жители и собственици на имоти в селото потърсиха помощта на магистратите след мълчаливия отказ за провеждане на местен референдум, целящ да спре изграждането на регионалното депо за отпадъци в землището на Ракитница.

 

Основният им мотив за това е, че не е спазено хигиенното отстояние от сметището до населеното място, пише вестник Старозагорски новини.
Мотивите на съда са, че председателят на Общинския съвет не е административен орган, какъвто е например кметът, и не може да му се търси отговорност за това, че след внесеното на 20 ноември искане за референдум не е създал публичен регистър за вписване на предложението и не е уведомил официално общинските съветници. Освен това бездействието на Руканов е трябвало да се обжалва в 14-дневен срок, който не е спазен.
Адвокат Елена Нонева, наета от Инициативния комитет, е категорична, че решението е незаконосъобразно. Според нея председателят на Общинския съвет е орган на власт, тъй като съгласно чл.25, т.6 от Закона за местно самоуправление и местна администрация, той представлява съвета пред външни лица и организации, независимо че не е юридическо лице. В това си качество той не е изпълнил задълженията си за създаване на публичен регистър, не е запознал общинските съветници с предложението, не е предоставил становище за проект и решение, не е потърсил позицията на кмета, допуснал е Комисията по законност и обществен ред да заседава шест месеца от датата на постъпване на предложението и т.н. В тази връзка Инициативният комитет депозира жалба до ВАС, в която се настоява решението на Административен съд – Стара Загора, да бъде отменено поради неправилно прилагане на материалния закон.
В жалбата се подчертава и фактът, че за бездействието на председателя на Общинския съвет на 15 януари е сезиран Европейският съд за правата на човека в Страсбург. От там вече има постъпило становище, че жалбата ще бъде разгледана.
Междувременно докладът за Оценка на околната среда за новото регионално депо за битови отпадъци е готов и на 28 юли предстои общественото му обсъждане в Ракитница. От Инициативния комитет се подготвят за дебатите и на този етап вече имат няколко сериозни забележки. На първо място е санитарно-хигиенното отстояние до селото. Според Наредба No 7 за периодично открито компостиране отстоянието трябва да бъде минимум 3000 метра, а за ежедневно – 1000 метра. В Наредбата обаче никъде не фигурирало разстоянието за закрито компостиране, което е предвидено в доклада по ОВОС. Там било записано отстояние за инсталация за закрито компостиране с термични биокамери, които не са предвидени за бъдещото сметище. Освен това наблизо била р. Сазлийка, която е защитена зона, а през годината 70% от преобладаващите ветрове духали към селото. И още, че емисиите от сметището не се преустановяват след спиране на депонирането на отпадъците, а продължават 100 години след това. Техният максимум се отчитал 40 години след началото на депонирането.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам