Увеличават се случаите, в които работници полагат труд без да е сключен трудов договор

Инспектори на Националната агенция за приходите и на изпълнителна агенция Главна инспекция по труда (ИА ГИТ) започват съвместни проверки в цялата страна. Комбинираните екипи ще следят дали се спазват трудовото, данъчното и осигурителното законодателство. Според статистически данни на двете институции множество фирми декларират, че съкращават служители, но те продължават да работят нелегално.

Друг масов проблем е, че се полага труд без да е сключен трудов договор или трудовият договор е прикрит с граждански. Съвместен екип от двете институции вече извършва анализ на данните от трудовите договори, регистрирани в НАП. Заедно НАП и ГИТ ще идентифицират онези рискови браншове и дружества, които да бъдат подложени на проверка. Туристическият бизнес също ще бъде проверяван, съвместни контролни действия предстоят в идните няколко седмици по цялото Черноморие, съобщават още от двете агенции, информира Insurance.bg.
Инспекторите на НАП ще проверяват дали за всички работещи в дадено предприятие са начислени и внесени дължимите осигурителни вноски и данъци.Освен това служителите на НАП ще следят за укриване на обороти и за спазването на счетоводните изисквания от търговците.

Анализите на ИА ГИТ за последните 9 месеца сочат, че случаите, в които работници полагат труд без да е сключен трудов договор, са се увеличили двойно. Санкцията за работодателя, който допуска служители да работят за него без надлежно сключен трудов договор е 15 000 лв. за всяко лице. Освен това глоби в размер до 10000 лв. ще налага НАП за укриване на обороти, а на некоректните фирми ще бъдат възложени и данъчни ревизии.

„За никого не е тайна, че по време на туристическия сезон се извършват много данъчни, осигурителни и трудови нарушения. Обединяваме усилията на институциите, за да сме по-ефективни, а и да подобрим дисциплината”, каза по повод съвместните проверки изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.


Безработицата и заетостта намаляват едновременно

Спадът на безработицата у нас, започнал през март, ще продължи още месец-два, но едва ли ще падне под 9%. След това очакваме задържане и в края на годината ще има характерното за всяка година леко вдигане на безработицата. Прогнозата е на директора на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова и ако се изпълни, тя ще е по-благоприятна от заложените от правителството 11.4% средногодишно ниво на безработицата. За да тушира по-високата безработица в края на годината, правителството отпусна на агенцията 10 млн. лв. за разкриване на нови работни места чрез субсидии.

Според анализатори обаче наесен няма да има задържане на безработицата, а отново се очаква ръст, макар и без големи пикове, пише вестник Пари.
Тогава се очаква ефектът от допълнителното орязване на щатовете в държавната и общинската администрация. Ако изобщо се случи.
Ако изключим субсидираната заетост, създадена от програмите на държавата и еврофондовете, възстановяването в частния сектор е съвсем плахо и ще даде ефект едва след година, казва Зорница Славова от Института по пазарна икономика.
Според синдикатите пък сивият сектор се разраства и не дава ясна картина за безработицата и заетостта у нас. Така например според данните на НСИ за първото тримесечие на тази година броят на заетите е намалял с около 245 хил. души в сравнение със същия период на 2009 г. Докато броят на безработните лица на възраст от 15 до 64 години се е увеличил със 118 хил. Получава се разминаване от около 125 хил. души, които просто не са се регистрирали като безработни. Извън статистиката за безработните са и около 200 хил. обезкуражени, които от години не търсят работа.

Броят на новорегистрираните в бюрата по труда безработни пада трети пореден месец, отчитат от Агенцията по заетостта. Причината с сезонната заетост, която задържа и разкрива работни места в селското стопанство, туризма, преработващата промишленост и търговията.
В края на май в бюрата по труда са били регистрирани 352 969 безработни лица. Те са с 15 697 души по-малко спрямо април. Само през май новозаписаните в бюрата по труда хора, останали без работа, са 23 273, което е с 12 420 души по-малко в сравнение с април. Най-много работна ръка е освободена от секторите Преработваща промишленост – 18.9%, и Търговия – 18.3%. От строителството през май са освободени 7.5% от безработните, от държавното управление и отбраната – 6.2%, от транспорта и съобщенията – 4.5%, а от хотелиерството и ресторантьорството – 3%.

Преработващата промишленост е и секторът, в който работодатели са обявили най-много свободни работни места през май – 3866. Това показва, че в него текат най-сериозни процеси на преструктуриране, породени от кризата. Освен това през май работодатели от селското стопанство са обявили 2307 свободни работни места, в търговията – 1813, в хотелиерството и ресторантьорството – 968 и в строителството – 763.
Общо работодатели от различни браншове са обявили 13 017 работни места, като само 2% от тях са по мерките за субсидирана заетост на държавата, съобщават от Агенцията по заетостта.
За трети пореден месец над 12 хил. работни места се разкриват на първичния пазар на труда и те се заемат много бързо, коментира Росица Стелиянова. Наблюдаваме обратно наемане на персонал в предприятия, които преди година са съкращавали, допълва тя.

През май пък държавата е разкрила 281 работни места чрез програмите си за заетост, които са финансирани от бюджета. Така за едно свободно работно място са се конкурирали 16 безработни.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам