Глобяват Габровница АД за изгаряне на утайки

Глоба, чийто размер ще стане ясен в началото на тази седмица, ще наложи РИОСВ – Стара Загора, на дървопреработващото предприятие “Габровница” АД в с. Горно Сахране. Санкцията е за нерегламентирано горене на утайките след водното пречистване на димните газове от комина на голямата сушилня.

При предишните си проверки държавните еколози не са установили този факт, а той излезе на бял свят след въпрос къде се съхраняват утайките. Оказа се, че те се прехвърлят в съседен басейн, водата се изпарява по естествен път, а изсушената твърда маса се гори за осигуряване на технологична топлинна енергия за пресите. Това, според Петко Тотев – зам.-директор по производствените и техническите въпроси, ставало 4-5 пъти в годината, пише вестник Старозагорски новини.
Освен липса на разрешение за ползването на този отпадък, не е известно и какво точно съдържат утайките? Проблемът не е в наличието на дървесен прах, а във факта, че той се получава при калиброването и шлифоването на талашитените плоскости, за производството на които се ползва лепило, съдържащо формалдехид. Именно този прах е основна част от горивото за голямата и малката сушилня на предприятието.
Формалдехидът, наречен още метанoл, е канцерогенен и токсичен газ с остра миризма и според някои източници, е предпоставка за ракови заболявания. Европейската директива-стандарт Е1 изисква свободният формалдехид с готовата продукция да не надвишава 8 милиграма на 100 грама готова продукция. Петко Тотев е категоричен, че лепилата, които ползват, отговарят на този стандарт и готовата продукция се вмества в изискванията на ЕС. Те били внос от Румъния и Гърция и се заявявали предварително с необходимите за производството параметри. В противен случай, заяви Тотев, щели да губят клиенти и дървесните им плоскости, които в по-голямата си част са за износ, нямало да имат пазар.
Въпреки всичко обаче остава въпросът за съдържанието на формалдехид в утайките и затова от РИОСВ разпоредиха изгарянето им да бъде спряно незабавно. Освен това специалистите предписаха до 20 август акредитирана лаборатория да изследва утайките и резултатите да бъдат представени в екоинспекцията.
Другото предписание е за котела, където се изгарят утайките и други дървесни отпадъци. Димните газове се изхвърлят посредством 60-метров комин, но до този момент не са правени замервания какво се емитира в атмосферата. Според главния еколог на предприятието Жеко Едрев, коминът има прахов филтър, както и определена точка за пробонабиране. От РИОСВ предписаха съставът на димните газове да се установи в рамките на един месец. Освен това в екоинспекцията трябва да бъдат представени и информационните листи от производителите за безопасността на ползваното лепило, в срок от три месеца да се вземат мерки за намаляване на запрашаемостта в района на дробилката, както и да се получи разрешение за съхранението на охлаждащите течности при заточването на режещите инструменти.

Комплексната проверка беше съпроводена и от мобилна екоапаратура, която започна пробонабиране от комините на малката и голямата сушилня. Резултатите от това ще бъдат известни в края на тази седмица, каза директорката на РИОСВ инж. Пенка Начева.
От разговора ни със зам.-директора на “Габровница” АД стана ясно, че при предишните замервания съдържанието на фини прахови частици в димните газове е било около три пъти над допустимото. За това предприятието плаща ежемесечни санкции в размер на 300 лева. При неподходящо атмосферно налягане димът падал ниско и създавал проблеми на живеещите в Горно Сахране (къщите са буквално на метри от завода). В тази връзка Тотев заяви, че в момента събират оферти и предстои ново проектиране за горивните и пречиствателните съоръжения. Имало идея специалисти от “Габровница” да заминат за Швейцария и на място да се запознаят как колегите им решават проблема. Безспорно е, че през последните години турският собственик е направил доста за опазване на околната среда, но Тотев е категоричен, че трябва изцяло да се вместят в изискванията на екологичното законодателство.

Другият въпрос, по който предстояло да се работи, е във връзка с намаляването на праха, получаван при калиброването и шлайфането на готовите плоскости (същият този прах, който се гори в сушилните инсталации). При сегашното положение процесът бил твърде енергоемък, но инвестициите за ново оборудване били сериозни. Тотев подчерта, че се надяват праховите емисии да намалеят и от предстоящото използване на природен газ. Предприятието вече е вързано със системата и в момента се извършват 72-часовите проби.
Комплексната проверка обхвана целия производствен цикъл, който е напълно автоматизиран – от доставките на обла дървесина, дървесни отпадъци и стърготина до отделянето на утайките от скрубера. Според Петко Тотев предприятието изкупува суровина от цялата страна, а тази дървесина не може да се използва за други цели. Той допълни, че дърветата, които ползват, са с диаметър от 8 до 20 см, но на огромните купчини се виждаха и такива с диаметър 30-40 см. На въпроса ни Едрев заяви, че контролът на сечта е в задълженията на горските стопанства.

 

РИОСВ Стара Загора ще санкционира дървопреработвателното предприятие в село Горно Сахране за нарушение на Закона за управление на отпадъците



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам