Над 100 млрд. лева е общата междуфирмена задлъжнялост в България

Към края на април 2010 г. 60% от дружествата в България имат просрочени задължения. 20% от тези задължения се определят като значителни за компаниите длъжници. Това показва изследване, представено на форум за проблемите на междуфирмената задлъжнялост днес в София. В страната не съществуват единни и общодостъпни регистри с фирми, които не обслужват коректно дълговете си.

Това създава проблеми на бизнеса и инвеститорите. Около това мнение се обединиха участниците в кръглата маса на тема „Междуфирмена задлъжнялост – тенденции и решения. Регистри, поддържащи база данни за фирми длъжници”.
Съществува обратна връзка между показателя за сигурност на икономическата среда и нивата на междуфирмена задлъжнялост, каза Любомир Георгиев изпълнителен директор на Дебтнет. „Несигурната икономическа среда и високата междуфирмена задлъжнялост обезкуражават по-голямата част от идеите за инвестиции в страната“, посочи Георгиев, цитиран от Investor.bg.
„Масова практика е източването на дружества, без те да се ликвидират, и създаването на нови, с чисто име“, каза Борислав Минев, управител на Кредитинс. Това е един от начините за умишлено неплащане на фирмени задължения, коментира той.

Най-значителни са междуфирмените задължения в строителния сектор и мебелната индустрия, където 90 процента от компаниите са просрочили изплащането на дълговете си. Следва ги тежката и химическа промишленост със 75%, като при 50 процента от компаниите с просрочия в тези сектори задълженията се определят като значителни.

„Междуфирмена задлъжнялост се решава чрез фалити, а доскоро в България те бяха единици“, каза Мариян Петков, частен съдебен изпълнител. „Фирмите длъжници просто трябва да излязат от пазара“, допълни той.

Общата консолидирана междуфирмена задлъжнялост в страната е малко над 100 млрд. лева, каза Георгиев. На този фон приблизително двата милиарда лева, които държавата дължи на бизнеса, не са толкова много, коментира той. Междуфирмената задлъжнялост в България се е повишила чувствително след 2007 г., като тя е най-голяма в Югоизточна България, където обхваща 70% от фирмите.
Интересна констатация на представителното изследване на Прогрес Консулт е, че фирми с по-малък оборот – между 50 и 200 хил. лева годишно, изплащат по-бързо задълженията си от по-големите компании.

Над 80 процента от компаниите в Германия проверяват платежоспособността на своите клиенти и партньори, докато в България това се опитват да правят едва 50 процента от фирмите. Основна пречка за това е липсата на консолидирана и общодостъпна информация за кредитната история на юридическите лица, каза Георгиев.

Според данни, цитирани от Дебтнет, времето за възстановяване от кризата след достигане на дъното за България ще е 66 месеца, сравнено с 20 месеца за Франция, 45 месеца за Германия, 60 месеца за Испания и 96 месеца за Гърция. Приблизително 66 месеца ще е и времето, необходимо за решаването на проблемите на междуфирмената задлъжнялост в страната, коментира Георгиев.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам