- 27.05.2010
- Posted by: admin
- Category: News
На второто си заседание Съветът за координация при управлението на средствата от Европейския съюз одобри годишните доклади за изпълнението за 2009 г. на пет оперативни програми – ОП Административен капацитет, ОП Транспорт, ОП Околна среда, ОП Техническа помощ и ОП Развитие на конкурентоспособността на българската икономика.
Документите отразяват цялостния напредък по изпълнението на програмите за изминалата година – обявени процедури, подадени проектни предложения, сключени договори и изплатени на бенефициентите средства и направените проверки на изпълнението на договорите, съобщиха от правителствената пресслужба. В докладите е направена съпоставка на планираните и изпълнените дейности към 31-ви декември 2009 г., анализират се проблемите при изпълнението на отделните програми и мерките предприети за разрешаването им. Предстои отчетите да бъдат обсъдени и одобрени на заседание на Комитетите за наблюдение на оперативните програми.
Участниците в Съвета разгледаха и обсъдиха Концепция за управление на приоритетна ос 3 на Оперативна програма Околна среда, целяща подобряване на механизма за изпълнение на тази част на програмата, предвиждаща подпомагане опазването и възстановяването на българската природа. Съгласно мерките, предвидени в националното екологично законодателство, по приоритетна ос 3 ще бъдат финансирани следните групи процедури: разработване на стратегически и програмни документи за опазване, спиране загубата и възстановяване на биоразнообразието; подпомагане на изпълнение на планове за действие за видове, ограничаване негативното влияние на инвазивни видове животни, постигането на благоприятен консервационен статус на местообитания и видове, извън защитени територии; разработване и актуализиране на планове за управление; възстановителни и поддържащи дейности; разработване и внедряване на информационни продукти; дейности по картиране; теренни проучвания и др. Бенефициенти по приоритетна ос 3 на ОП Околна среда могат да бъдат общински администрации, асоциации и сдружения на общини, неправителствени организации, дирекции в рамките на Министерство на околната среда и водите и Изпълнителната агенция по горите, които отговарят за управлението на националните и природни паркове, както и на териториите включени в НАТУРА 2000.
Съветът одобри и разширяване на териториалния обхват на Операция 3.1 Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура по ОП Регионално развитие, като за допустими бенефициенти се определят всички общини с население над 10 000 жители. Операцията е насочена към преодоляване на несъответствието между богатия и разнообразен ресурсен потенциал и липсата на развити атракции, пригодени към съвременните пазарни изисквания и интегрирани по начин, който осигурява значително търсене и икономическо благосъстояние. Операцията цели да подобри, обнови и разшири обектите на природното и културно наследство и групи от такива обекти и свързаната с тях публична инфраструктура, насърчавайки развитието на специализирани продукти като културен, екологичен, здравен (балнеоложки, спа) туризъм и разнообразяване на предлагането на традиционния масов туризъм. Разграничаването с Програмата за развитие на селските райони (Ос 3, Мярка 3.1.3 Насърчаване на туристическите дейности) ще се прави на териториална основа на база население на общините – общините с население под 10 000 жители ще бъдат финансирани в рамките на Програмата за развитие на селските райони, а тези с население над 10 000 жители по Оперативна програма Регионално развитие. В случаите на подкрепа за паметници на културата с национално и световно значение като допустими бенефициенти се определят всички 264 общини.