Бивш затворник от Белене подреди в Стара Загора изложба за горяните

Изложба от 106 портрета-графики на участници в горянската съпротива беше открита вчера в Регионална библиотека “Захарий Княжески” в Стара Загора. Неин автор е самоукият художник от Чирпан Костадин Събев, прекарал пет години и половина в затвора, от които 4 години в Белене. Той така и не сбъднал мечтата си да следва живопис, тъй като баща му е обявен за враг на народа.

Събев се готви да бяга от България, но е арестуван и съден. В затвора се запознава с някои от оцелелите горяни, а впоследствие започва да издирва снимки на участници в движението и да рисува портретите им, пише вестник Старозагорски новини.

Изложбата е организирана от Съюза на репресираните от комунистическия терор, фондация “Орден на кавалерите за храброст” и Oбщина Стара Загора, с медийната подкрепа на “Старозагорски новини”, и е под наслов “Горяните – носители на свободния дух”. Всъщност за съпротивата след 9 септември 1944 година по-младото поколение не знае почти нищо. Тази страница от историята ни умишлено е игнорирана както от тоталитарната власт, така и от представителите на новата демокрация. В тази връзка д-р Иван Николов, председател на Съюза на репресираните, подчерта, че и в Европа не се знае почти нищо за 28-те големи чети, излезли в горите почти веднага след идването на комунистите на власт, за 4100-те горяни, участвали в съпротивата, и за 1600-те жертви. “Всички знаят за избитите 22000 поляци в Катин, но малцина са наясно, че нашите жертви след 9 септември са 32000. На практика всяко по-голямо селище е българският Катин”, подчерта д-р Николов. Той поиска със закон да бъдат разкрити всички престъпления на червената власт, МВР да издири всички лобни места на горяните, а в България да бъде създаден музей на комунистическия терор. И още: “9 септември да бъде обявен за ден на геноцид!”
От съюз “Истина” призоваха управляващите да продължат с издаването на сборници въз основа на документи от Държавна сигурност за времето от 1944 до 1956 година, а най-съществените моменти от новата ни история да бъдат включени в учебниците на децата. Председателят на съюз “Горяни” Димитър Велинов пък припомни, че горянското движение е измило лицето на страната ни пред Европа и света като най-верен съюзник на СССР и че от 1951 до 1966 година България е имала своя извънправителствена военна част в НАТО.

Оцелелият горянин Йордан Байчев от сливенското село Тополчане заяви, че най-големите чети са били от Сливенско, Старозагорско, Велинградско и Пиринско, а той лично е съден в Стара Загора. И с горчивина добави, че държавата се е погрижила за изселените през 80-те години турци, а за избитите горяни и за техните семейства нищо не е направено.
Думата взе и 62-годишният Звезделин Трашлев от София, който научил за изложбата, спирайки колата си в подлеза пред библиотеката. Той каза, че е бил емигрант в Германия и САЩ, че този народ (българският) няма да тръгне напред, докато не се запознае с историята си и че е готов да помага материално за това.

За финал организаторите съобщиха, че са получили  поздравителното писмо от бившия президент (1997-2002 г.) Петър Стоянов, изпратено от Женева. “Всяко подобно събитие – пише той – ни дава увереност, че героичната съпротива на българския народ срещу комунистическия режим, както и жертвите, дадени по време на тази съпротива, няма да бъдат забравени… Всяка написана книга, всеки спомен за тези най-мрачни времена от най-новата ни история реабилитират България в очите на демократичния свят… Нито една друга европейска държава не е дала толкова много жертви по време на съветизацията си и никъде другаде комунистите не смазаха народната съпротива с толкова бруталност и жестокост.” Петър Стоянов е категоричен, че “живеем във време, когато бившите комунисти доминират страната ни политически и икономически. Не трябва да им позволим да спечелят и битката за историята.”



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам