До 2 млрд. евро достига сивият сектор в петролната индустрия

Между 800 млн. и 2 млрд. евро е сивият сектор на петролната индустрия у нас, който заема най-малко една трета от пазара на нефтопродукти, е записано в доклада „Енергийният сектор на България“, изготвен от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Най-голям производител в момента у нас е бургаската рафинерия на „Лукойл“ – „Лукойл Нефтохим Бургас“.

Комбинатът е с капацитет 7,5 млн. т/г. От центъра добавят, че качеството на преработените продукти у нас често е под въпрос, а най-вероятните причини за това са фалшификация на продуктите и внос, който не отговаря на изискванията на ЕС. По данни на ЦИД доказаните собствени източници на нефт в България са силно ограничени – запаси от около 15 млн. барела. Цялото количество суров петрол и значителна част от рафинираните продукти се внасят от Русия, а износът за там е незначителен. По данни на центъра стойността на нетния внос от Русия в България на изкопаеми горива, нефт и електричество достига до около 2 млрд. евро на година, пише вестник Класа.

Заради забавянето в строителството на петролопровода „Бургас-Александруполис“ се намалява възможността на страната за достъп до алтернативни източници на суров петрол, твърдят от центъра. В проекта участват компании от България, Гърция и Русия, като водеща в проекта е руската „Транснефт“. Като се има предвид високата чувствителност на проекта по отношение на околната среда, е малко вероятно ползите от него да надвишат загубите, сочат данните на центъра. Поради тези причини проектът остава неясен и с малка вероятност за осъществяване в близко бъдеще.
През България годишно преминават по около 22 млрд. куб. м природен газ, като около 85% от него са за доставки към Гърция, Турция и Македония. Количествата се доставят по един газопровод, идващ от Русия, и затова у нас не може да се говори за диверсификация на доставките, смятат от ЦИД. Най-добри перспективи за нови открития на синьо гориво има в континенталния шелф на Черно море, повечето от които все още не са сондирани, нито пък проучени.

Единственият значим, местен източник на енергия са въглищата. ТЕЦ-ове, работещи с твърдото гориво, произвеждат около 55% от еленергията у нас, сочат данните на центъра. „Мини „Марица-изток“ са най-големият доставчик на въглища, като със суровината се захранват три централи – ТЕЦ „AES Гълъбово“ (предстои да се пусне в експлоатация), ТЕЦ „Марица-изток 2“ и ТЕЦ „Енел Марица-изток 3“. Централите използват 85% от въглищата на мините.

Енергията от възобновяеми енергийни източници през 2009 г. е била 7% от общото производство на ток. От това само 1% е токът, произведен от вятърни централи, а останалата част е произведена от ВЕЦ-овете.
Цените на еленергията все още са сред най-ниските в Европа по пазарни разменни курсове на валутите. Но в сравнение с покупателната способност на населението цените на тока са сред най-високите в ЕС.
АЕЦ „Белене“ вероятно ще бъде необходима на България след затварянето на V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй“, сочи анализът на ЦИД. Тяхното проектно изваждане от експлоатация се очаква към 2017-2020 г., но срокът може да бъде удължен до 2027-2030 г., ако блоковете отговарят на изискванията за безопасност. Търсенето на електроенергия остава слабо през последните години и може да бъде допълнително намалено чрез подобряване на енергийната ефективност.

Либерализацията на енергийния сектор остава само частична, едва 18% от еленергията се е продавала на свободния пазар през 2008 г. Страната изостава сериозно и при газифицирането на домакинствата.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам