Детските млечни кухни в Стара Загора готвят прекалено сладичко и постничко

Около 2500 до 3000 деца от Стара Загора се хранят от Детската млечна кухня, над сградата на МБАЛ “Проф. д-р Ст. Киркович”. Те са на възраст от 10 месеца до 3 години. Има и една частна детска млечна кухня “Хепи бейби”, която обаче е почти бутикова, със съвсем малък капацитет. Но пък работи в събота и неделя.

Вестник Старозагорски новини узна част от менюто на малчуганите от “Хепи бейби”. В сряда то бе телешко варено, мусака от картофи и сирене, реване. На следващия ден супата е агнешка, второто е добруджанска яхния и десертът – крем ванилия. На изложеното и надлежно написано на входната врата меню се вижда, че поне в отминалата седмица няма риба, плодове и зърнени храни. Положението и в общинската кухня е същото, както е и в цялата страна, обобщават от РИОКОЗ.
Общоприето правило е инспекторите от РИОКОЗ да правят проверки по анкетно-статистически методи. Експертите вземат калкулациите за определен период с разхода на хранителни продукти, вложени в ястията на децата. Вложеното количество се разделя на броя им и така се разбира колко е индивидуалният грамаж. Той се сравнява с количествата, посочени по Наредба 23 за физиологичните норми. Така се отчита дали храната отговаря на възрастта на детето.
Росица Николова е старши инспектор в РИОКОЗ в Стара Загора. Тя е извършила проучване по анкетно-статистическия метод за периода от 23 април до 10 май в ДМК в Стара Загора  и предостави данните.

В менюто трябва да има среднодневно 140 грама мляко, в което влиза прясно и кисело. Установено е 111.5 грама за малката възраст от 10 месеца до 1.6 месеца, което е 83.5 на сто от нормата. При по-голямата възраст до 3 годинки е установено 83.5 грама, което е едва 60 на сто. При сиренето, което трябва да е поне 7 грама дневно, проверката сочи 6.5 грама при малките и 5 грама при големите деца. При месото вложеното е едва 64-65 на сто от нормата. Референтната стойност на общите мазнини, които трябва да се приемат в обедното и следобедното хранене, е 8.2 г при малките и 10.8 грама при големите деца. Тук няма надвишение на общите мазнини, но те са за сметка на растителната мазнина – олиото. Не се изписва млечно масло, което трябва да е 55 на сто от общите мазнини.
При 10 грама препоръчителна захар за деня, само в десертите захарта е 15 грама при малките и 18 грама при големите, което надвишава три-четири пъти допустимите стойности. Не се влагат и необходимите количества яйца – 0.3 среднодневно. Тук стойностите са 76 на сто при малките и едва 54 на сто при големите дечица. Зеленчуците и плодовете са в нормата – 70 грама дневно.

Според Наредба 23 за физиологичните норми за хранене на населението средната енергийна потребност на деца от 1 до 1 г. и 6 месеца е 1170 ккал, а до 3 г. – 1525 ккал на ден при умерена физическа активност, а при ниска активност калориите са с 250 по-ниско. Балансът се разпределя така – с обедния прием се осигурява 30-35 на сто от дневната енергия, което е 351 ккал за малките деца и 457 ккал при децата до 3 години. В състава на обедното меню белтъчините трябва да са 10-15 грама, мазнините – 14-18 г, а въглехидратите – 45-62 грама. Взетите от РИОКОЗ проби на 11 май показват, че установената от менюто енергия за деца до 1 г. и 6 м. е 350 ккал, което е 99.7 на сто от референтната стойност на тази възраст. В баланса се установява завишение на белтък – 20 Е на сто, мазнините са в нормата – 36Е на сто, и въглехидратите – 45Е на сто. При менюто на по-големите енергията от изследваната проба е 425 ккал, което е 93 на сто от необходимата. Леко е завишен белтъкът – 17Е на сто, мазнините са занижени – 25 Е на сто, а въглехидратите са в нормата – 56 на сто.

Според д-р Росица Николова проверката в частната детска кухня “Хепи бейби” показала, че готвят по друг рецептурник и също не спазвали изискванията по норматив. “Имаме уверенията, че ще спазват предписанията”, допълват от здравната инспекция.
Засега гозбите в детските млечни кухни и в яслите се правят по стар рецептурник от 1983 година, който все още не е актуализиран. Диетолози твърдят, че разделението на възрастта – до 18 месеца и до 36 месеца, не е случайно. В малката възраст детето все още е с незряла храносмилателна и отделителна система. Някои особености на обмяната на веществата пък не му позволяват да поема храна, подходяща за два пъти по-големи деца. Уеднаквяването принуждава батковците и каките да приемат пасирана храна, а бебчетата с три-четири зъба да дъвчат зърна от леща, кубчета картофи и прочее.
В крайна сметка РИОКОЗ имат само контролни функции, а изчислението на химичния състав и продуктите в ястията за най-малките деца в кухните трябва да се прави от диетолог. Нуждата от промяна, и то законова, е очевидна, смятат и родители, и персоналът в детските млечни кухни.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам