Радневска фирма внесла незаконно отпадъци от Гърция

В района на ГКПП Капитан Петко Войвода митничарите спират при три отделни проверки три камиона – два с гръцка регистрация и един с българска. И в трите случая получател на превозваните стоки са български фирми, от района на Свиленград, Пловдив и Стара Загора.

Впоследствие стана ясно, че фирмата от регион Стара Загора е от Раднево, но от пресцентъра на Агенция “Митници” отказаха да съобщят името й. При два от случаите липсват необходимите международни транспортни документи, а и тримата водачи не са представили задължителната при превоз на отпадъци нотификация – уточниха от Агенцията.
Митничарите са констатирали незаконен превоз от 6190 кг метални отпадъци, 1900 кг медни, 960 кг алуминиеви, както и на 16 080 кг пластмасови, пише вестник Старозагорски новини.
Камионите са задържани и незабавно е уведомена РИОСВ – Хасково, която е взела решение и трите камиона да се върнат в Гърция заедно с товара им.
Отпадъците не са стока, която може да се движи свободно в ЕС. Забранено е въвеждането на отпадъци с цел обезвреждане, а за отпадъците, предназначени за оползотворяване в страната ни, е задължително да има издадено разрешение от Министерството на околната среда и водите, напомнят експертите.
Те допълват, че металите най-често попадат в “зеления списък на отпадъците” към Регламент 1013/2006, стига да не са замърсени или смесени с опасни отпадъци. За този тип отпадъци също се изисква нотификация и разрешение от Министерството на околната среда и водите.
До членството на България в ЕС проверките за внос на такива отпадъци са извършвани от митническите служители на ГКПП, а след отпадането на митническия контрол по вътрешните граници тази дейност е поверена на митническите мобилни групи. При откриване на нередности незабавно се уведомява Министерството на околната среда и водите.
Към момента за България и Румъния, а също и за страните от предишното разширяване, тече преходен период, в който е задължително притежаването на нотификация и разрешение. До 31 декември 2014 година регламентът предвижда контрол върху “движението на отпадъците”, а като нелегалeн се определя всеки превоз без необходимите документи.
Още през лятото на 2007 година холандски експерти са проверявали движението на отпадъци между Гърция и България. Резултатите са показали, че често се правят опити скрап от Гърция да се въвежда на наша територия, без да са спазени изискванията за необходимите документи и за обозначение на превозното средство.
През миналата година е осъществена съвместна проверка на българските и гръцките контролни органи. Само за няколко месеца са били спрени над 14 микробуса-нарушители.
Експертите алармират, че често пъти между металите попадат и отпадъци, които се числят към “жълтия списък” в регламента, тоест опасни отпадъци. Притеснителен е и фактът, че често отпадъците съдържат автомобилни гуми, които се изгарят на българска територия.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам