Приоритетите за енергетиката ни са диверсификация, енергийна ефективност и зелена енергия на достъпна цена

Успешното излизане от кризата и повишаването на добавената стойност в икономиката на основата на иновации преминава през реформа на енергийния сектор в посока диверсификация, гъвкавост, ефективност и технологично обновление. Тези предизвикателства са общи за България и за нейните партньори от ЕС и САЩ и това разкрива множество възможности за взаимодействие и сътрудничество.

Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на кръгла маса Енергийна политика и енергийна диверсификация, организирана от Центъра за изследване на демокрацията, съобщиха от пресцентъра на МИЕТ.
Според министър Трайков макар страната ни да е член на ЕС – водещата зелена икономика в света, е особено важно България да се възползва от технологичното ноу-хау на един от световните лидери в иновациите – Съединените щати. Министърът определи като изключително полезната визита си в Съединените щати през април, където страната ни е получила пълно разбиране и подкрепа за провежданата политика на диверсификация и енергийна ефективност. Провокиран е интерес у американски инвеститори към България и са договорени конкретни проекти. Очаква се в скоро време Американската търговска агенция да финансира прединвестиционно проучване за складирането и превозването на радиоактивни отпадъци, допълни Трайчо Трайков.

Според него 2010 г. ще е от значителна важност за развитието на българската енергетика, тъй като предстои вземането на важни стратегически решения. Енергийният ни пазар все още е не достатъчно либерализиран. Необходима е и оптимизация при определянето на ценовите равнища както за електропотреблението, така и за газта. Тази оптимизация се провежда при необходимост от увеличаващи се инвестиции от една страна и много ниска покупателна способност на българския пазар от друга, допълни Трайков.

Той акцентира върху обновяването на Националната енергийна стратегия 2020, която цели да оформи ясна визия за развитието на сектора. С всичките си действия до момента, ние ясно показваме кои са приоритетите за България – диверсификация, енергийна ефективност и зелена енергия на достъпна цена, подчерта Трайков. Други основни проблеми са силната зависимост на България от вноса на енергийни суровини и високия енергиен интензитет на българското производство. Диверсификацията на енергийните доставки ще бъде постигната чрез тясно сътрудничество със съседни държави за изграждането на газови интерконектори, повишаване на енергийната ефективност и търсене на алтернативни доставчици и маршрути. Особено важни са връзките ни с Гърция, като най-непосредствена възможност за диверсификация на вътрешното потребление на газ.
Важен приоритет е преструктурирането на сектора към по-голяма прозрачност и прилагане на добри практики в управлението на проекти, подчерта още министърът. Преструктурирането на основните инвестиционни проекти е насочено към това те да бъдат по-атрактивни и прозрачни за инвеститори от Европа и Северна Америка. България е един от най-активните членове на проекта „Набуко” и се надява да привлече интереса на американски компании към проекта. Страната ни предлага отлични условия за инвестиции в зелени енергийни технологии, транзит на газ и топлоцентрали, където също може да бъде срещнат интереса на български с европейски и американски партньори, заключи министър Трайков.

Change   IEE 2010

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам