- 17.05.2010
- Posted by: admin
- Category: News
25 български и 2 чужди банки държат парите на държавните фирми. Това сочи справка за разплащателните сметки и депозитите на предприятията към 31 март 2010 г. Документът бе предоставен от Министерството на финансите на Съюза на издателите в България по силата на Закона за достъп до информацията. Данните включват сметките на 18 държавни фирми.
Сред тях са Български енергиен холдинг и фирмите от неговата структура – “Булгаргаз”, “Булгартрансгаз”, НЕК, АЕЦ “Козлодуй”, ТЕЦ “Марица-изток 2”, “Булгартабак холдинг”, “Благоевград БТ”, “Кинтекс”, Национална компания “Индустриални зони”. От фирмите към транспортно министерство са включени БДЖ, НКЖИ, Летище София, Ръководство на въздушното движение, “Български пощи”. Има данни и за Фонда за органите за местно самоуправление ФЛАГ, който е към строителното министерство, военния холдинг “Терем” и “Информационно обслужване” към финансовото ведомство, пише вестник Стандарт.
Най-голямата част от парите на тези предприятия са концентрирани в 4 банки – Корпоративна търговска банка КТБ (472 млн.), СИБанк (92 млн.), Централна кооперативна банка (77 млн.), Инвестбанк (63 млн.) и Уникредит Булбанк (58 млн.). Корпоративна е безспорният лидер, там по сметки са близо 48% от парите на държавните предприятия – 408 млн. лева. Близо 80 млн. лева са в СИБанк, а над 75 млн. лева са в ЦКБ.
Първите три трезора имат общо под 9% пазарен дял в депозитите у нас, по данни на БНБ.
От анализа става ясно също, че фирмите не държат в една и съща банка депозитите и разплащателните си сметки. Най-много депозити има в Корпоративна търговска банка, КТБ е първенец и по разплащателни сметки (234 млн.). Към 31 декември по тази позиция на второ място е УниКредит Булбанк, на трето – Инвестбанк. Три месеца по-късно втора става СИБанк (77 млн.), а трета остава Инвестбанк (32 млн.).
Критериите, по които се подбират банките, са различни за всяко дружество. Енергийните фирми имат разработени правила и критерии за управление на риска при избор на обслужващи банки, пише в справката на финансово министерство. На първо място това е кредитният рейтинг на банките. Дружествата изискват оферти от няколко различни банки, обикновено повече от 4 на брой. Определяща е възможността за преференциални ставки за такси и комисиони и договаряне на специални условия, например по-високи лихвени проценти, обясняват от МФ.
Възможно е парите на някои предприятия да са вложени в банки, откъдето дружествата ползват заеми и наличието на сметка им дава по-добри условия, коментират експерти.
Според статистиката на БНБ по някои от основните показатели, които биха изкушили държавните фирми и техните принципали да изберат трезор, Корпоративна търговска банка (КТБ) е най-примамлива. Така например основното предимство – коефициент на доходност от инвестицията на пари в банка, безусловно се държи от КТБ. Този коефициент се изчислява като съотношение на печалбата към доходоносните активи, т.е. колко печалба ще ти донесат парите, сложени по банкови сметки. Корпоративна безспорно държи първенството с такъв коефициент от 1,43%. Данните са от първото тримесечие на 2010 г.
Фирмите към транспортното министерство избират банките си поне измежду 3 оферти, класирани по следните показатели – лихва, капиталова адекватност, рентабилност, балансово число, печалба, възвръщаемост на активите и на капитала.
Впечатление прави, че парите на самите министерства са главно в други банки, различни от тези, където дружествата имат най-много сметки. Тук класацията отговаря напълно на Топ 3 на най-големите у нас банки по активи – УниКредит Булбанк, ДСК и ОББ. Към 31 март 2010 г. разпределените в тях салда по сметки на първостепенни и второстепенни разпоредители (министерства и агенции) са съответно 36,016 млн. лв., 19,861 млн. лв. и 7,385 млн. лв. Общо в 16 банки са депозирани 82,142 млн. лв.
Сравнението на двете справки, предоставени от финансовото министерство (към 31 декември 2009-а и към края на март 2010 г.) дава възможност да се направи анализ за състоянието на компаниите. Авоарите им намаляват с близо 10% за три месеца. Вероятните причини за това са както изплащането на дивиденти за държавата, така и обслужването на техни задължения и просрочени вземания.
Разбира се, анализът не е пълен, защото липсват данните за вземанията и дълговете на държавните фирми.
Първенец с най-много депозити е фирмата на транспортно министерство Ръководство на въздушното движение (РВД) – 41 млн. евро (82 млн. лева), разделени приблизително поравно между 3 банки – БНБ, Кооперативна търговска банка и ЦКБ. На второ място е Българският енергиен холдинг (БЕХ) – 66,9 млн. лева. Цялата сума е в Корпоративна банка. Трети – летище София (29,5 млн. евро), като най-голямата част е в Корпоративна. Следва “Булгартрансгаз” с 55 млн. лева в същата банка. На пето място е АЕЦ “Козлодуй” – 53 млн. лева, като 30 от тях са в КТБ. С най-голяма сума по разплащателните сметки е “Булгаргаз” – 58 млн. лева, 57 млн. долара и над милион евро. Следват “Булгартрансгаз”, АЕЦ “Козлодуй” и “Благоевград БТ”.
Като цяло анализът показа, че трябва да побързаме със създаването на Консолидационна компания, която ще управлява държавните дружества, заяви вицепремиерът Симеон Дянков. Според него така ще се засили контролът над тях, както и прозрачността за движението на парите им.