И общинските съветници от Стара Загора са на път да оневинят полигон Змейово

След като Министерството на отбраната и МОСВ оневиниха полигон “Змейово”, това са на път да сторят и общинските съветници на Стара Загора. На предстоящата сесия на ОбС, насрочена за 29 април т.г., те ще трябва да изслушат Обобщения анализ за качеството на атмосферния въздух в Стара Загора за ноември и декември 2009 г. (когато градът беше 189 пъти обгазен с азотни оксиди) и да одобрят т.нар. Оперативен план за действие за подобряване качеството на въздуха, разработен въз основа на анализа от работна група.

И двата документа са дело на група хора (с едно малко изключение), които разработваха стратегии и за предходните обгазявания на Стара Загора и региона – от 2004 до 2006 г. В предходните обгазявания болшинството от участниците в настоящата работна група концентрираха общественото внимание само върху серния диоксид, без да обръщат внимание на регистрираните над 1200 наднормени стойности на въглеродни оксиди, наличието на тежки метали в околната среда, на наднормени стойности на азотни оксиди и т.н. И нарочиха като източник на обгазяванията ТЕЦ-овете от комплекс “Марица Изток”.
Утре старозагорските старейшини пък ще чуят, че причината за регистрираните от екостанция “Зеленият клин” 198 наднормени и надпрагови стойности на азотен диоксид през ноември и декември 2009 г. са били инверсионните процеси в атмосферата, автомобилният трафик, битовото отопление и промишлените предприятия, работещи на природен газ. В изготвения от работната група Обобщен анализ за качеството на атмосферния въздух се твърди, че общо за ноември и декември 2009 г. моторните превозни средства са отделили общо 46.31 т азотен диоксид, битовото отопление – 42.18 т, а горивните инсталации на промишлените предприятия – 5.6 т. Детайлно внимание е отделено и на “Брикел” АД, ТЕЦ “Марица Изток 2” и ТЕЦ “Енел Марица Изток 3”, които според работната група са отделили за двата месеца общо 4629.90 т азотен диоксид. Но не става ясно как този замърсител е достигнал до Стара Загора, след като те се намират на 45-60 км от областния град, а в дните на големите обгазявания е имало инверсия!?
Заключенията в анализа на работната група обаче не кореспондират с един друг анализ, направен от доставчика на природен газ в Старозагорско – “Овергаз”. В него се твърди, че за да се получат наднормени концентрации на азотен диоксид в атмосферния въздух, каквито бяха регистрирани от станцията “Зеленият клин” в края на 2009 г., трябва да има източник, КОЙТО ДА ЕМИТИРА 16 ТОНА ОТ ЗАМЪРСИТЕЛЯ НА ЧАС.
“Безспорно е влиянието на метеорологичните условия върху скоростта на разсейване на замърсителите във въздуха, но много по-високите концентрации на азотен диоксид през 2009 г. спрямо тези за същия период на 2008 г. дават основание да се коментира съществуващ ДОПЪЛНИТЕЛЕН ИЗТОЧНИК (или източници) на вредни емисии в района на “Зеленият клин”. Това гласи един от изводите на работната група. Но вместо да бъде разкрит този допълнителен източник, работната група, изготвила анализа и последващия Оперативен план за действие, налага категоричното си заключение, че полигон “Змейово” няма нищо общо с обгазяванията на Стара Загора. Като аргументи са посочени ниските стойности на азотен диоксид, замерен от станциите Ръжена и Остра могила, намиращи се на около 3-4 км от полигона, както и данните от станцията на МО, работеща на самия полигон. Според фирмата, която поддържа и трите станции – “Лабконсулт”, въпросните станции работят на оптичен принцип в диапазон на 1 км, а при неблагоприятни метеорологични условия не измерват точно. От друга страна пък в цитираните замервания за ноември и декември 2009 г. ЛИПСВАТ ДАННИ ОТ СТАНЦИЯТА НА ПОЛИГОН “ЗМЕЙОВО”. Тези факти, според специалисти, неангажирани с работната група, изобщо не кореспондират с твърденията в Обобщения анализ, че полигон “Змейово” няма нищо общо с обгазяванията на Стара Загора, пише вестник Старозагорски новини.
Но пък ако въпросният анализ и предлаганият Оперативен план за действие, разработени от групата, бъдат приети на утрешната общинска сесия, това ще означава, че старейшините ще продължат завещаната от предшествениците си традиция да се финансират безконечни и безрезултатни мониторинги, системи за ранни предизвестявания и т.н., вместо да се търси начин за идентифициране на истинския източник на обгазяванията в Стара Загора.
Досега настоящият Общински съвет на Стара Загора не се е ангажирал с проблема, наречен обгазявания. И ако някой старейшина няма идея как да бъде локализиран старозагорският отровител, вероятно най-добре ще е тази тема въобще да отпадне от дневния ред на общинската сесия, смятат независими експерти и представители на неправителствени организации. Най-вероятно подобно е и мнението на редовите старозагорски данъкоплатци.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам