- 15.03.2010
- Posted by: admin
- Category: News
МРРБ не преведе за февруари никакви пари по споразумението за покриването на задълженията към строителните компании. Това съобщи за изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Иван Бойков. Той допълни, че през януари членовете на браншовата организация са получили 39 млн. лв.
Министър Росен Плевнелиев обяви във вторник пред медиите, че министерството му е превело 58 млн. лв. за първите два месеца и че иска до края на март сумата да се удвои.
Вестник Пари цитира справка от ръководеното от Плевнелиев ведомство. В нея пише, че в последния ден на януари и в първите дни на февруари 2010 г. са платени 39 562 360.07 лв. Освен това по споразумението за изплащане на дълга към строителните фирми са издължени 59 045 411.92 лв. В тази сума по всяка вероятност влизат и средства, платени през декември за покриване на публичните задължения на компаниите, защото през март не са изплащани никакви средства.
„За нас парите, платени в последния месец на 2009 г. за публичните задължения, не трябва да се включват в дължимите от споразумението”, коментира заместник-председателят на Българската браншова камара Пътища (ББКП) инж. Валентин Зарев, който е и изпълнителен директор на „Пътинвест инженеринг” АД. Според документа, подписан на 23 декември м.г., през януари компаниите трябваше да получат 40 млн. лв., а през февруари и март по 80 млн. лв.
По данни на камарата дори и фирми, които не са опростили 10% от дълга, са получили с 10% по-малко. „Единият вариант е да е станала грешка, а другият – да получат остатъка при следващите траншове”, допълни Зарев. Той обясни, че днес от ББКП ще поискат данни от 103-те фирми, които членуват в организацията колко от тях са подписали споразумението с Министерството на финансите за 10% опрощаване на задълженията. „Очакваме данните до сряда. Дотогава трябва да разберем и всяка от фирмите по колко пари и кога е получила”, обясни инж. Валентин Зарев.
От строителните компании очакват, че до края на март ще им бъдат преведени още пари. От тази сума ще зависи какви действия ще предприемат по-нататък, при положение че по всяка вероятност дългът от 200 млн. лв. няма да бъде изплатен, както е записано в споразумението.
Ако бъдат платени над 70% от дълговете, сигурно компаниите ще склонят да изчакат още един месец, за да получат остатъка. Ако обаче това не стане, споразумението ще бъде развалено. Пътищата след това са няколко. „Единият – да се подпише ново споразумение”, коментира Иван Бойков. „Другият начин е всяка фирма да си търси сама правата в съда. Тогава обаче договорката за 10% опрощаване от някои от фирмите ще отпадне”, обясни пред вестник Пари инж. Валентин Зарев.
Непокриването на дългове към изпълнителите на поръчки към МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура” води до увеличаване на междуфирмената задлъжнялост. Строителните компании нямат средства да се разплатят с подизпълнителите си.
„Ние сме доставяли инертни материали за строителство на пътища. Чакаме пари от 15-16 фирми. Някои от задълженията са от повече от една година”, обясни изпълнителният директор на „Видекс” АД Валери Митков.