- 10.03.2010
- Posted by: admin
- Category: News
Европейската комисия предложи Знакът за европейско наследство да се превърне в инициатива на ЕС. Целта на инициативата е на преден план да бъдат изведени обектите, възхвала и символ на европейската интеграция, идеали и история. Предложението за решение за предприемане на действие за Знака ще бъде представено на Съвета на министрите на ЕС и на Европейския парламент за приемане и би могло да влезе в сила през 2011 или 2012 г.
Европейският комисар по образованието, културата, многоезичието и политиката за младежта Андрула Василиу заяви: Вярвам, че Знакът за европейско наследство ще спомогне за повишаване на обществената осведоменост за общото, но многообразно културно наследство, както и за стимулиране на културния туризъм и междукултурния диалог, предаде econ.bg.
Предложението на Комисията се основава на междуправителствен проект от 2006 г., обединяващ 17 държави-членки. Разгръщането на инициативата за Знака за европейско наследство в инициатива на Европейския съюз ще повиши нейните достоверност и престиж и ще подобри обществената информираност за нея.
В рамките на съществуващата схема знакът бе присъден на 64 обекта, подбрани от отделни държави-членки (вж. списъка в приложението): от къщата на Робер Шуман (френският държавник, който бе един от основоположниците на ЕС) в Си-Шазел (Лотарингия), до корабостроителницата в Гданск, Полша (мястото, където се е зародило движението „Солидарност” – първият независим синдикат в държава от Варшавския договор, който даде тласък на събития, които в крайна сметка доведоха до обединението на континента след Студената война).
Съгласно новата предложена схема всяка от 27-те държави-членки би могла да номинира максимум два обекта на година, които да се състезават за новия знак за европейско наследство. Група от независими експерти ще прави оценка на номинациите и ще отличава максимум един обект от държава годишно. Участието в схемата е на доброволна основа.
Сред основните ползи, които биха могли да бъдат извлечени от Знака за европейско наследство, са:
•нови възможности за запознаване с културното наследство на Европа и демократичните ценности, на които се основават европейската история и интеграция;
•повишена осведоменост за европейския културен туризъм, който носи икономически облаги;
•ясни и прозрачни критерии за участващите държави-членки;
•процедури по подбор и мониторинг, които да гарантират, че знакът се присъжда само на най-подходящите обекти.
Предложеният Знак за европейско наследство се различава от други инициативи в областта на културното наследство като Списъка на световното наследство на Юнеско и Европейските културни маршрути на Съвета на Европа, тъй като в рамките на този проект:
•се подбират обекти, които са играли ключова роля в историята на Европейския съюз;
•се избират обекти повече въз основа на тяхната европейска символична стойност, отколкото заради тяхната красота или архитектурни особености;
•се набляга на образователното измерение, особено за младите хора.
Археологически обект Дебелт, мемориален музеен комплекс Васил Левски, архитектурно-историческият център на Русе и музикален център Борис Христов са българските обекти, получили европейския знак за историческо наследство.