Росен Плевнелиев: 27.5% е нивото на корупцията в МРРБ

По оценка на компанията GFK, направена след анкета между 200 директорите на фирми в България за периода ноември 2009 – януари 2010 г., нивото на корупцията в МРРБ е 27.5%. Това заяви министър Росен Плевнелиев по време на срещата си с представители на КРИБ. Сред проблемите на българския бизнес с министерството 25% от анкетираните са посочили лошата инфраструктура, а 16.5% – закъснелите плащания към бизнеса.

Заедно с това доверието в министерството се е повишило – 6.6% е било преди промените, извършено от новото ръководството на ведомството, а в момента е 9%, предаде БГНЕС, цитирана от econ.bg.
Плевнелиевзаяви, че ВиК-секторът е изключително изоставен – 60-70% са загубите на вода по мрежата. Регионалният министър изрази опасения, че България може да остане жадна, ако не управлява добре водния си сектор. Той предполага, че е възможно да се учреди Национална водна компания и да се консолидира ръководството на сектора, за да се създадат предпоставки за инвестиции и публично-частно партньорство.
Сред приоритетите на министерството е изнасяне на държавни функции в шестте региона на страната, за да могат те в бъдеще сами да управляват проектите си. Най-важният приоритет, според Плевнелиев, е укрепването на административния капацитет. Правителството губи време и скорост при тази много важна реформа, която трябва да започне, подчерта той.
На въпрос на участник в срещата, в кои сектори ще се търси публично-частно партньорство, Росен Плевнелиев отговори, че това ще бъдат ЛОТ-овете за магистрали, рехабилитацията на пътищата, укрепване на брегове и свлачища, част от строителството на Околовръстното шосе и др. Средствата за това ще бъдат осигурени извън тези от еврофондовете. Работна група в момента чертае приоритетите и след като ги консултират с браншовите организации, ще бъдат предложени проекти в транспортния сектор. Във ВиК-сектора първо трябва да се изготви стратегия и към 2011 г. да стартират процесите в него.
Министърът подчерта, че в пътния сектор публично-частните партньорства трябва да се правят по извънбалансови схеми, защото Министерството на финансите отказва да издава гаранции. Плевнелиев уточни, че не трябва да говорим само за изграждане на магистрали, а за двулентови и трилентови пътища, по които няма и не се очаква голям трафик.
За системата TALL за АМ Тракия, министърът заяви, че в момента няма стратегия затова, но се обмисля написването заедно с представители на Министерство на транспорта. Той каза също, че използването на винетките е междинен модел, но очакванията му са, че в края на третата година, когато изтича договора за винетките, системата да влезе в сила, въпреки че трудно може да се ангажира с точното начало на нейното стартиране.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам