Българските имоти остават на дъното в световните класации

Жилищният ни пазар продължава да стърже по дъното на световната класация на Глобал пропърти гайд. С ценови спад от 26% през 2009 г. България е четвърта в класацията отзад напред. За нуждите на класацията се вземат данните на Националния статистически институт, като се отчита инфлацията за периода.

След България са две прибалтийски републики – Литва и Латвия, както и Обединените арабски емирства, чието незавидно място се дължи главно на катастрофиралия Дубай. Българските имоти се представят по-зле от исландските, макар че островната държава изпадна в неплатежоспособност в края на 2008 г.

„Въпреки че в повечето страни цените се възстановяват, още е твърде рано е да се каже, че кризата в жилищния сектор е свършила”, коментират от „Глобал пропърти гайд”. За последното тримесечие на 2009 г. цените на имотите са нараснали в 22 страни, а са се понижили в 11. За цялата година обаче резултатите не са толкова обнадеждаващи – 18 държави са на минус срещу 16 с ръст на цените, пише вестник Труд.
Възстановяването на пазарите е неравномерно – в Азия например то върви с бързи темпове, докато в някои от най-пострадалите райони цените продължават да търсят дъното. В Испания цените са се върнали до нивата от 2004 г.
В някои европейски страни се наблюдават признаци на възстановяване, сочи доклад на престижния Кралски институт за независимите оценители (RICS). Немалък брой пазари са започнали да се съживяват от пролетта/лятото на 2009 г., като се очаква възраждането да продължи и през настоящата година. Ниските лихви и възстановяващите се икономики спомагат повечето страни да избегнат пълното крушение. Но страните с уязвими икономики ще преживеят нова депресия и спад на цените, предупреждават от института.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам