Проф. Слави Иванов: В атмосферния въздух не трябва да има фосген

Ученият определи като “абсолютни глупости” твърдението на РИОСВ, че замърсителят има фоново съдържание от 0,8 – 0,9 микрограма на куб.м.

– Проф. Иванов, нормално ли е да има фосген в атмосферния въздух?
– Твърдо не. Фосгенът се получава само при термична обработка на материали. Той е бойно отровно вещество.

– Пред местна медия днес (б.р. – вчера) от РИОСВ – Стара Загора, са заявили, че фоновото съдържание на фосгена във въздуха е от порядъка на 0,8 – 0,9 микрограма на куб.м…
– Това са абсолютни глупости. Фосген не трябва да има в атмосферата. В никакъв случай. Може да го има само край някои промишлени предприятия, които го отделят.

– Но случаят касае едно старозагорско село – Остра могила, в което няма промишлени предприятия.
– Фосгенът се явява в резултат на термично въздействие на определени вещества. Ако си спомняте навремето в “Ален мак” загинаха 6 или 7 души поради отравяне с фосген. Там имаше хлорсъдържащи съединения и при пожара се образува тази отрова.

– Възможно ли е при унищожаване на боеприпаси да се образува фосген?
– Възможно е. Ако боеприпасът съдържа хлор, при термично въздействие задължително се образува фосген.

Проф. Слави Иванов е химик, председател на сдружение “Експерти в България по екотехнологии”. Работил е в БАН. Бил е преподавател в три университета – в Пловдив, Шумен и Бургас, пише вестник Старозагорски новини.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам