Стара Загора и Нова Загора са в центъра на ядрото на първата европейска цивилизация

Регионалният исторически музей в Стара Загора стана домакин на регионална традиционна среща, която се проведе на 12 февруари за 29-и път. На нея бяха представени 34 доклада на археолози, които са копали през археологическия сезон на 2009 г. в Югоизточна България. Участваха и специалисти от Националния археологически институт с музей при БАН, извършили проучвания на същата територия миналата година.

Проявата се проведе В НАВЕЧЕРИЕТО НА 14 ФЕВРУАРИ – ДЕНЯ НА АРХЕОЛОГА, под патронажа на кмета на община Стара Загора проф. Светлин Танчев, който откри регионалната среща в сградата на музея. В откриването взе участие и Тенчо Руканов, председател на Общинския съвет.
Тази година сме домакини на срещата не само заради прекрасната база на новия Регионален исторически музей. А и защото Стара Загора има какво да покаже и с какво да се похвали през изминалата 2009 г. като археологически находки. Миналата година бе щедра към археолозите ни и резултатите са впечатляващи. НА 16 ФЕВРУАРИ В СТОЛИЦАТА ЩЕ БЪДЕ ОТКРИТА НАЦИОНАЛНА ИЗЛОЖБА С НАЙ-ЗНАЧИМИТЕ НАХОДКИ ОТ 2009 Г. и там ще присъстват някои от уникалните находки от Археологическия резерват Августа Траяна – Верея – Стара Загора – каза при откриването на срещата проф. Светлин Танчев.
Проф. Васил Николов от Археологическия институт с музей при БАН, председател на първото заседание на срещата, в своето поздравление към домакините и участниците каза: Всички знаем, че центърът на първата европейска цивилизация в днешна Тракия, в днешните български земи, обхваща и Северна Гърция, и Централните Балкани, и част от Румъния, но винаги съм казвал, че Стара и Нова Загора, двата града са в центъра на ядрото на първата европейска цивилизация от края на VII – VI – V хиля-долетие пр. Хр. Така че вниманието, което ръководителите на Стара Загора отделят на музея е впечатляващо и бива адмирирано…
Известно е, че освен античните находки,които са много интересни, много важни и популярни по света, ПРАИСТОРИЯТА НА РАЙОНА И ФОНДОВЕТЕ НА МУЗЕЯ В ТАЗИ ОБЛАСТ СА ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЗНАЧИМИ. И няма големи сборници    или някакви обобщения, в които да не фигурират находки, които се съхраняват във фондовете на Старозагорския музей, пише вестник Национална бизнес поща.
Като казвам всичко това, имам предвид, че не само Стара Загора е центърът на тази древна цивилизация и нейният музей е единствен. Напротив, всички музеи в Югоизточна България имат богати фондове, но наистина Старозагорският музей се отличава със своя праисторически фонд. Това е важно, защото именно тук, в ядрото на Тракия, имаме възможност да се съберем и да покажем интересните резултати, които постигнахме миналата година. Аз ОТДАВНА НЕ СИ СПОМНЯМ ДА СМЕ РАБОТИЛИ ТОЛКОВА АКТИВНО В ДНЕШНА ЮГОИЗТОЧНА БЪЛГАРИЯ. Тук наистина ще имаме най-интересното, което миналата година е проучвано на територията на страната.
Докладите, които бяха изнесени, обхващаха археологическите проучвания на територията на Тракия и Южното Черноморие, която включва областите Бургас, Ямбол, Сливен, Хасково и Стара Загора и е една от най-богатите на археологически паметници от различни епохи – праистория, античност и средновековие.
По мнение на археолозите, ИНФРАСТРУКТУРНИТЕ ПРОЕКТИ, ГЛАВНО ЗА ПЪТИЩА, ЖП ЛИНИИ И ГАЗОПРОВОДИ дават голяма възможност да се открият много нови неща, които при други обстоятелства не биха имали ресурс да бъдат извършени.
На дадените обекти работят екипи с участието на чуждестранни специалисти при интердисциплинарните изследвания – палеозоологически, палеоботанически и други материали.
Със свои доклади на срещата се представиха и археолози от Регионалния исторически музей. Главен уредник Димитър Янков, зав. Средновековна археология, участва в археологически проучвания на средновековно селище в м. Златна ливада, Чирпанско, във връзка със строителните работи по магистрала Марица. Той изнесе още един доклад с участието на археолога Георги Илиев във връзка с археологическите разкопки в Ески джамия в Стара Загора. Мария Камишева, зав. Антична археология, докладва нови моменти от археологическите проучвания на резервата Августа Траяна -Верея – Стара Загора. На новите нумизматични находки от археологически резерват бе посветен докладът на Мариана Минкова. Н.с. Петър Калчев, зав. отдел Праистория, участва в съвместен доклад със специалисти от БАН, посветен на къснонеолитни ритуални структури при с. Сърнево, Старозагорско.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам